Podporu rodičů vážně nemocných dětí v pěti nemocnicích hradí letos nově Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ze zdravotního pojištění. Po sdělení diagnózy dítěte potřebují podporu či pomoc stovky až tisíce rodin ročně. O úhradě jedná Centrum provázení, které péči zajišťuje, i s ostatními zdravotními pojišťovnami. Novinářům to řekl vedoucí centra Jan Michalík.
„Přestože nám diagnózu sděloval lékař s velmi empatickým přístupem, nedovedu si představit, že bych se s představami, co nás čeká, prala sama. V šoku, který provázel první měsíce, jsme s mužem nevěděli, co dělat, na co máme nárok a co musíme zařídit,“ popsala Zuzana Slabihoudková, která má syna s vrozenou vážnou poruchou metabolismu sacharidů.
V každé nemocnici působí dva zaměstnanci centra, nelékařští zdravotníci se speciálním vzděláním pro krizovou intervenci. „Ten člověk na to musí být vybaven i lidsky, aby k rodině sednul,“ uvedla hlavní metodička centra Petra Tomanová. Podle ní rodiče oceňují i to, že je někdo při sdělení diagnózy byť jen drží za ruku.
Většinou o rodinu centrum pečuje zhruba půl roku. Podává jim informace o tom, kde mohou hledat pomoc, na jaké sociální příspěvky nebo kompenzační pomůcky mají nárok nebo jaké odlehčovací a další služby jsou dostupné v místě jejich bydliště.
Služby centra jsou dostupné od roku 2015 ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, v roce 2018 se připojily fakultní nemocnice v Brně a Hradci Králové. Od letošního roku jsou také ve Fakultní nemocnici Ostrava a Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí, protože rodiče se někdy o vrozené vadě nebo vážné diagnóze dozvědí už v porodnici.
Cílem je podle Michalíka zhruba deset až 14 center v nemocnicích, které léčí děti s nejvážnějšími nemocemi. Dosud byla činnost tří center financovaná nadací Sirius, vynaložila na ni 17 milionů korun. Centra pomohla více než 2000 rodinám. VZP podle ředitele Zdeňka Kabátka očekává, že ročně pojišťovna na centra vynaloží zhruba šest milionů korun.
24.1.2020zdroj: ČTK