Hospodaření systému veřejného zdravotního pojištění za 1. pololetí roku 2019 vykázalo přebytek více než 10 mld. Kč. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webových stránkách Ministerstva financí. Zdravotní pojišťovny tak na svých účtech drží asi 55 mld. Kč.

Růst/ilustrační obrázek

Příjmy pojišťoven za uvedené období dosáhly 164,3 mld. Kč, z toho výběr pojistného činil 125,6 mld. Kč. Dalších 36 miliard korun přiteklo ze státního rozpočtu. Výdaje, především na zdravotní péči, za první šest měsíců letošního roku přesáhly 154 mld. Kč.

Právě přebytkové hospodaření pojišťoven a zvyšování finančních prostředků na jejich bankovních účtech je trnem v oku zástupců odborů a některých poskytovatelů zdravotních služeb. Ti požadují, aby se zmíněné rezervy pojišťoven v hodnotě 25 mld. Kč rozpustily na zvyšování platů a mezd pracovníků ve zdravotnictví.

Proti tomu se však ohradili členové vlády. „Dlouhodobě prosazuji, aby zdravotní pojišťovny v době hospodářského růstu hospodařily přebytkově. To znamená, aby v dobách dobrých vytvářely rezervy, které by bylo možné použít v dobách špatných. Tyto rezervy zajistí, aby se v době případného hospodářského útlumu, kdy klesá či stagnuje výběr pojistného, nesnižovala kvalita ani dostupnost zdravotní péče pro pacienty,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

S tím souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: „Máme stále živě na paměti rok 2009, kdy se ekonomika propadla a jen díky rezervám se to nedotklo pacientů. V současné době stále nejsme co do výše rezerv na předkrizové úrovni, proto jsou skvělé zprávy, že systém veřejného zdravotního pojištění hospodaří přebytkově.“

 

Text: Ondřej Zavadil

2.8.2019

zdroj: Ministerstvo financí ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv