Zdravotní pojišťovny nebudou od 1. dubna hradit praktickým lékařům konzultace na dálku, například telefonicky nebo e-mailem, jako samostatný výkon. Budou stejně jako dříve součástí měsíční platby, kterou dostávají za každého registrovaného pacienta. Dočasně je měli proplácené v době pandemie covidu-19 stejnou částkou jako návštěvu v ordinaci. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek uvedl, že pojišťovna se sdružením lékařů zahájila debatu o podmínkách, za kterých by mohla být tato platba znovu zavedena.

„Faktem je, že toto opatření bylo přijato bez širší diskuse. Řešili jsme akutní problém a omezili na nezbytné minimum kontakty lidí v době kulminující epidemie. Distanční kontakt v medicíně nemůže nahradit ten osobní, jsou ale určitě případy, a uplynulé dva roky nám to jasně ukázaly, kdy o takové formě péče uvažovat zcela realisticky lze,“ uvedl Kabátek.

Organizační opatření, které tuto možnost zavádělo, začalo platit v září 2020. Podobně jako praktičtí lékaři mohli pojišťovna i telefonické a další vzdálené konzultace vykazovat i ambulantní specialisté. Těm zůstává původní výkon z doby před koronavirem, desetiminutová telefonická konzultace.

Podle průzkumu VZP více než polovina lidí v době pandemie oslovila lékaře telefonicky a téměř čtvrtina e-mailem. Tři čtvrtiny respondentů uvedly, že by rády tuto možnost kontaktu s ordinací využívaly i do budoucna.

Nejvíc tuto možnost lékaři využívali v době, kdy byla epidemie v Česku nejsilnější. Od září 2020 do dubna 2021 vykázali praktičtí lékaři více než 3,65 milionu těchto výkonů. Jen za březen 2021 pak byl počet takových kontaktů vyšší než 585.000.

S tím, že je třeba přínosy telemedicíny pro pacienty dál vyhodnotit, souhlasí Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje šest menších pojišťoven mimo VZP. Některé telefonáty s pacienty za konzultace ale podle něj není možné považovat.

„S ústupem pandemie covid-19 a s nutností šetřit přehodnocují pojišťovny i některé problematické úhrady za telefonní konzultace. Zjevně byly totiž konzultace zdravotního stavu vykazovány i u běžných hovorů a samotné úkony byly často dokládány nedostatečně,“ uvedl výkonný ředitel svazu Martin Balada.

Podle něj svazové pojišťovny v současné době podporují hlavně videokonzultace, lékařům nabízejí úpravy smluv. Zapojilo se jich podle svazu několik stovek. Telemedicína je podle Balady efektivní z pohledu využití času a kapacit hlavně u jednodušších či opakovaných úkonů, například při průběžné péči o chronické pacienty. První prohlídka ale musí být vždy v ordinaci osobně.

26.3.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv