Některé pojišťovny stanovily pro jednotlivé typy rakoviny lhůty, po kterých vyléčené posuzují jako zdravé. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a předseda České asociace pojišťoven (ČAP) Jan Matoušek. Většinou se pohybují od pěti do deseti let, vyplývá z informací na webu ČAP. V Česku žije v současné době více než půl milionu lidí, kteří se s rakovinou léčili nebo léčí. Dosud měli často vyšší pojistné, což ovlivňovalo i dostupnost úvěrů nebo hypoték.

Podle Matouška vytvoření těchto samoregulačních materiálů umožnila data, která stát o výsledcích léčby má. Vznikla proto i studie. „Bude sloužit k tomu, aby pojišťovny mohly daleko lépe hodnotit riziko vyléčených onkologických pacientů,“ uvedl Matoušek. Pojišťovny podle něj vyléčené pojišťovaly i dosud, pojistné ale měli často vyšší než lidé bez onkologické diagnózy.

Každý rok je v ČR diagnostikováno 60.000 zhoubných nádorů, zhruba 28.000 lidí rakovině podlehne. Ženy ve věku 25 až 49 let nejčastěji onemocní rakovinou prsu, děložního čípku, kůže či tlustého střeva. U mužů je druhů více, častěji varlete, tlustého střeva, plic, mozku či kůže.

„Je to další krůček tomu, aby se ten člověk ujistil, že fakt vyléčený je,“ uvedl k tomu ministr Válek. Je podle něj potřeba pacienty ujistit, že i společnost je jako takové akceptuje. Podle Michaely Tůmové z Hlasu onkologických pacientů už první mladé pacientky získaly pojištění jako zdraví lidé. „My za to pojišťovnám přivádíme klienty, kteří se o své zdraví starají,“ uvedla. Podle Matouška tito mladí lidé začínají po vyléčení z rakoviny myslet i na další rizika, která je v budoucím životě čekají.

Pojišťovnám asociace nemůže nařídit jednotný přístup, musí mít možnost si vzájemně konkurovat, a doporučení proto posuzoval i antimonopolní úřad. Většinou se shodují na maximální lhůtě „práva být zapomenut“ na deseti letech, u jednotlivých typů rakoviny a stadia, ve kterém byl nádor zachycený, se pojišťovny liší.

Podle ministra se do budoucna uvažuje i o dalších diagnózách, kdy by pojišťovny mohly po několika letech od vyléčení pacienty posuzovat jako zdravé.

Lhůty, po kterých pojišťovny* posuzují onkologické pacietny jako vyléčené:

Druh onemocněníPočet let
Rakovina tlustého střeva a konečníku5 – 10 let
Rakovina prsu5 – 10 let
Rakovina hrtanu7 – 10 let
Sarkom6 – 10 let
Zhoubný melanom kůže5 – 10 let
Rakovina děložního hrdla3 – 10 let
Rakovina vaječníku7 – 10 let
Rakovina varlete2 – 10 let
Rakovina ledvin6 – 10 let
Rakovian štítné žlázy1 – 10 let
Hodgkinův lymfom5 – 10 let

zdroj: ČAP – údaje devíti pojišťoven

*které si samy tyto lhůty stanoviny (v květnu 2024 je jich devět)

16.5.2024

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv