Hospodaření sedmi zdravotních pojišťoven skončilo minulý rok v plusu. Celkový přebytek dosáhl +13,4 mld. Kč, přičemž zdravotně pojistné plány původně počítaly s částkou o deset miliard nižší. Vyplývá to z čerstvých údajů, které zveřejnilo na webových stránkách Ministerstvo financí.

Peníze/ilustrační foto

Celkové příjmy systému veřejného zdravotního pojištění byly 332,5 mld. Kč, přičemž z toho téměř 256 miliard korun přiteklo z pojistného. Necelých 72 mld. Kč k tomu přidal státní rozpočet za tzv. státní pojištěnce (seniory, děti, studenty, nezaměstnané apod.). Ostatní příjmy, např. penále z pojistného, představovaly zbylých 5 mld. Kč.

Především na zdravotní péče vydaly pojišťovny 319 mld. Kč. Celkové výdaje nakonec nedosáhly částky, která se uváděla ve zdravotně pojistných plánech, a to o 2,5 mld. korun. Na lepším výsledku hospodaření však má největší vliv stále slušný růst platů a mezd, který se projevil ve vyšším než očekávaném výběru pojistného.

Přebytek hospodaření umožnil zvýšit zásoby peněz na 58 mld. Kč, které drží pojišťovny na bankovních účtech. Tyto peníze znamenají rezervu nejen pro případ nečekané události (např. epidemie), ale také „polštář“ pro období, kdy se české ekonomice nebude dařit tak dobře.

 

31.1.2020

zdroj: Ministerstvo financí ČR


Další články

Na přehled všech zpráv