Hospodaření veřejného zdravotního pojištění za první pololetí letošního roku skončilo s šestimiliardovým přebytkem. Zdravotní pojišťovny díky tomu rozmnožily prostředky na svých účtech, které na konci června dosáhly cca 64 miliard korun. 

Pojišťovny za půl roku utratily, především za zdravotní péči, 214 mld. Kč. Na příjmové straně získaly 220 mld. Kč. Z toho 145 miliard vybraly na pojistném, hlavně od zaměstnavatelů, dalších téměř 72 miliard přiteklo ze státního rozpočtu, což je v historii České republiky rekordní částka.  

Neočekává se však, že by přebytkové hospodaření pojišťoven vydrželo po celý letošní rok. V létě budou doplácet nemocnicím a ordinacím lékařů velké sumy ještě za péči za minulý rok, který byl ovlivněn pandemií COVID-19. 

Kromě toho, současná vláda prosadila snížení platby za státní pojištěnce, tj. především seniory, děti, nezaměstnané, ale také třeba azylanty z Ukrajiny. Částka za jednoho státního pojištěnce na měsíc by se měla v srpnu snížit ze současných 1 967 na 1 487 korun. To bude znamenat výpadek v příjmech pojišťoven v hodnotě 14 mld. Kč. Za celý rok 2022 proto můžeme očekávat, že se rezervy na účtech pojišťoven sníží. 

Autor: Ondřej Zavadil

Zdroj: www.mfcr.cz

2.8.2022

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv