Polovina mladých ve věku 15 až 24 let podle průzkumu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) o užívání tabáku a alkoholu v ČR za rok 2023 užívá nikotinové výrobky, třetina z nich denně. V celé populaci nějaké výrobky s nikotinem užívá třetina, klasické cigarety čtvrtina. Na dnešní tiskové konferenci k průzkumu to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zástupci SZÚ uvedli, že v průzkumu loni odpovídalo přes 1800 osob. Upozornili, že výsledky vycházejí z toho, co chtěli respondenti v dotazníku odpovědět.
Podle průzkumu se velká část jejich uživatelů domnívá, že jsou méně škodlivé než klasické cigarety. „Pokud je někdo velmi těžký kuřák, tak je určitě lepší, když přejde na méně nebezpečné alternativy,“ řekl Válek. Dodal, že je ale nelze považovat za bezpečné.
Kouření klasických tabákových výrobků, které hoří, lékaři dlouhodobě spojují se zvýšeným rizikem rakoviny plic. U vlivu nikotinu bez zplodin hoření jsou podle Válka výzkumy teprve krátkodobé, ukazuje se ale vliv na srdeční nemoci nebo rakovinu zažívacího traktu. „Nevíme, jestli to, že sníží riziko rakoviny, není vykoupeno tím, že se zvyšují kardiovaskulární rizika,“ dodal.
Téměř 20 procent úmrtí v České republice souvisí podle ředitelky SZÚ Barbory Mackové a šest procent s pitím alkoholu. Jednou týdně či častěji pije podle průzkumu SZÚ pivo téměř polovina mužů, čtvrtina žen stejně často víno. Spotřeba alkoholu je 6,9 litru na osobu za rok, při odečtení abstinentů je to osm litrů.
28.5.2024zdroj: