Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zmírňuje svá předchozí vyjádření ohledně toho, že koronavirus unikl z čínské laboratoře ve městě Wu-chan. USA podle něj ví, že virus vznikl ve Wu-chanu, nejsou si ale jisté jeho konkrétním původem. Šéf americké diplomacie to řekl ve víkendovém rozhovoru s krajně pravicovým serverem Breitbart.

Začátkem května hovořil Pompeo o „značném množství důkazů“, které prý svědčí o tom, že virus pochází z čínské laboratoře. Neupřesnil přitom, zda podle něj unikl omylem, či byl vypuštěn záměrně. O těchto důkazech dříve mluvil také americký prezident Donald Trump, který v posledních týdnech na Čínu tvrdě útočí a viní ji z toho, že nese odpovědnost za současný stav pandemie. Spojené státy jsou nejhůře zasaženou zemí na světě s bezmála 1,5 miliony potvrzenými nálezy SARS-CoV-2 a téměř 90.000 zemřelými po komplikacích onemocnění covid-19.

Peking americká obvinění opakovaně tvrdě odmítá, Washington dosud žádné z důkazů nepředložil. Sdělení čelných politických představitelů USA rovněž odporuje informacím aliance Five Eyes, která sdružuje rozvědky USA, Kanady, Británie, Austrálie a Nového Zélandu. Nejmenované zpravodajské zdroje médiím začátkem května sdělily, že tato skupina nemá informace dokládající, že by koronavirus unikl z čínské laboratoře.

„Víme, že to (koronavirus) začalo ve Wu-chanu, ale nevíme odkud (přesně) nebo od koho, a to jsou důležité věci,“ řekl o víkendu Pompeo. „Opakovaně jsme žádali, abychom mohli vyslat týmy, které by jim pomohly přijít na to, odkud virus pochází,“ dodal ministr.

Pompeo rovněž zdůraznil, že znalosti o původu viru jsou klíčové při vývoji vakcíny a obvinil Čínu z nedostatečné transparentnosti, což americká administrativa činí opakovaně již mnoho týdnů. Začátkem roku přitom Trump chválil svého čínského protějška Si Ťin-pchinga za zvládnutí pandemie a za jeho transparentní přístup.

Šéf americké diplomacie rovněž zopakoval, že se USA chystají Čínu za globální pandemii potrestat. Poznamenal ale, že zatím není rozhodnuto, jakým způsobem tak učiní a že to záleží na Trumpově rozhodnutí. Podle zdrojů zevnitř americké administrativy patří mezi zvažované možnosti finanční sankce či uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží do USA, napsal server televize CNN.

18.5.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv