Porodnici v Podolí chybí mateřské mléko pro nedonošené nebo nemocné děti na jednotce intenzivní péče. Dárkyně hledá i na sociálních sítích. Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) o tom informoval na facebooku. Darovat může matka s dítětem do šesti měsíců, která má mléka nadbytek. Takzvaná mléčná banka funguje u ÚPMD od roku 1992, v současné době tam ročně daruje zhruba třicet matek.
„Mléko doma matka odstříkává a mrazí, poté je mléko jednou týdně přiváženo do Mléčné banky ÚPMD. Toto mléko je vyšetřeno, pasterizováno a uchováváno v mrazicím zařízení, odkud je distribuováno buď na jednotlivá novorozenecká oddělení ÚPMD, nebo na novorozenecká oddělení jiných nemocnic,“ uvádí porodnice na webu.
Kromě mléka od dárkyň zpracovává a uchovává banka mléko od matek nedonošených dětí nebo přebytky mateřského mléka z oddělení šestinedělí. Průměrně zpracuje asi 250 litrů měsíčně.
Dárkyněmi mohou být zdravé ženy, které neužívají léky, drogy, ani alkohol, a mají dítě od dvou týdnů do šesti měsíců. Po absolvování vstupního vyšetření včetně laboratorních odběrů krve a moči, dostane domů sterilní lahve. Denně od nich odstříká 300 mililitrů, zamrazí a jedno týdně ráno doveze do podolské porodnice ve speciální transportní tašce. Za litr dostávají matky 250 korun.
Mléčných bank je v ČR pět, kromě Podolí jsou v Hradci Králové, Českých Budějovicích, Mostě a České Lípě. Mléko dodávají i do jiných porodnic. Banky mléko i prodávají. Někdy se objevují nabídky i například na internetu, před těmi ale odborníci varují. Mlékem se mohou přenášet vážné choroby včetně třeba viru HIV.
23.1.2020zdroj: ČTK