Okruh zdravotně postižených lidí, kteří mají nárok na dotaci na takzvané zvláštní pomůcky, se možná rozšíří. Skupina poslanců ze sedmi klubů v čele s Vítem Kaňkovským v novele příslušného zákona navrhla také zvýšení příspěvku například na nejvíce nákladné pomůcky, jako jsou šikmé a svislé zvedací plošiny.
Symbol invalidé/ilustrační foto

Pokud by zákonodárci předlohu schválili, státní příspěvek by se zvýšil o 100.000 korun na půl milionu korun. „Současná realita u zmíněných pomůcek je taková, že buď žadatel získá nějaký další příspěvek na pořízení od některé z nadací, nebo si prostě tuto pomůcku nemůže dovolit,“ napsali v důvodové zprávě předkladatelé z řad KDU-ČSL, ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN.

Na příspěvek by mohli mít podle novely nově nárok lidé s těžký omezením pohyblivosti kvůli postižení cév v nohách a kvůli oběhové nedostatečnosti při onemocnění srdce. Žádat o dotaci by mohli i lidé s prokázaným těžkým poškozením plicních funkcí. Dotace by mohla například plošiny, rampy, schodišťové sedačky a elektrické skútry.

Bez těchto pomůcek se postižení, na něž by se měl zákon nově vztahovat, podle předkladatelů neobejdou. Rozpočtové dopady novely odhadli autoři na 73 milionů korun.

Předlohu nejprve posoudí vláda, rozhodnou o ní zákonodárci.

16.9.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv