Poslanci podpořili vládní předlohu, podle níž Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) převede příští rok do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun. Peníze by měly posloužit jako náhrada části výpadku příjmů z třicetikorunových regulačních poplatků, které budou od ledna zrušeny. Stát chce podle důvodové zprávy pomoci také pražské Nemocnici Na Bulovce a brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny. Novela zákona o léčivech míří k posouzení do zdravotnického výboru.

Mince/ilustrační foto

SÚKL má na zvláštním účtu podle dřívějších informací přes dvě miliardy korun. Rezervy měl na nové projekty, jako jsou zavádění systému elektronických receptů a rozhodování o cenách a úhradách zdravotnických prostředků. Z těchto projektů prozatím sešlo.

Do dvou nemocnic by mělo zamířit kvůli jejich špatné ekonomické situaci celkem 700 milionů korun. Bez finanční injekce by byl přímo ohrožen výkon stanoveného rozsahu zdravotní péče, píše se v důvodové zprávě. Brněnská nemocnice by podle zprávy musela poskytování péče úplně přerušit.

Zrušení regulačních poplatků, kromě devadesátikorunové platby za pohotovost, má vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL v programovém prohlášení. Tento týden bude o předloze rozhodovat Senát, s největší pravděpodobností ji schválí.

Výpadek příjmů ambulancí a lékáren bude činit podle propočtů z loňska asi 3,27 miliardy korun. Lékaři mají dostat kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok. V případě farmaceutů chce ministerstvo zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění. Stát by měl lékárnám kompenzovat asi 40 procent, což by mělo činit zhruba 12 korun za recept.

Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

22.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv