Poslanci ze sněmovního zdravotnického výboru vesměs podporují navrhovaný úplný zákaz kouření v restauracích. Vyplynulo to z jejich dnešní debaty. Předloha členů klubu ANO zatím na plénu nepřekonala úvodní kolo projednávání. V říjnu bylo přerušeno a poslanci se k němu zatím nevrátili. Širší normu chystá i ministerstvo zdravotnictví.

Kouření v baru/ilustrační foto

Novela poslanců ANO má podle spoluautora Igora Nykla díky jednoduchosti šanci na přijetí. „Není v rozporu s ministerským návrhem,“ uvedl. Česko by se mělo podle Nykla posunout do pozice, kdy se o něm nebude mluvit jako o komínu Evropy. „Nejde o ekonomiku, jde o člověka, ztrácíme lidské životy,“ podotkl předseda výboru a Nyklův klubový kolega Rostislav Vyzula. Soňa Marková (KSČM) poznamenala, že tabákové výrobky jsou spotřební zboží, jehož správné používání může způsobit smrt.

Zpravodaj Jaroslav Krákora (ČSSD) připomněl, že na následky kouření v Česku zemře ročně asi 18.000 lidí. Zatímco daňové výnosy z tabákových výrobků činí 60 až 80 miliard korun, náklady léčby jsou dvojnásobné, řekl. Krákora nesdílí obavy, že by restaurace přišly zákazem kouření o zákazníky. „Jako pediatr musím říci, že normální je nekouřit,“ dodal.

Jiří Štětina z klubu Úsvit navrhoval, aby výbor předlohu podpořil usnesením už nyní. Nakonec se nehlasovalo s ohledem na to, že standardně se tak děje až po skončení prvního sněmovního čtení, v němž poslanci normy výborům přikazují k projednání. Dnešní debata spíše měla být signálem poslancům, že členové výboru by uvítali pokračování projednávání normy na plénu.

Předloha poslanců ANO zařazuje mezi místa, kde lidé nesmějí kouřit, vnitřní prostory veřejného stravování. Veřejnost je podle předkladatelů na restrikci připravena a pro provozovatele restaurací nebude představovat žádné náklady.

Kouření na veřejnosti omezují alespoň částečně téměř všechny evropské země. Česko patří k benevolentnějším zemím – od roku 2006 se nesmí kouřit ve školách, kinech a divadlech, sportovních halách, budovách státních úřadů a ve veřejné dopravě. Restaurace musí být od července 2010 označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké, nebo mají oddělené prostory pro kuřáky. Snahy o zpřísnění tabákové legislativy nebyly dosud úspěšné.

8.1.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv