S povinnými elektronickými recepty počítá současná legislativa od roku 2018. Původně měly být zavedeny již v roce 2015, ale poslanci tuto povinnost o tři roky odložili. Podle současně projednávané Národní strategie elektronického zdravotnictví z pera Ministerstva zdravotnictví by však „povinné plošné využívání elektronizace preskripce“ mělo nastat až od 1. ledna 2020.

E-recepty/ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V dokumentu se píše o tom, že nynější nastavení pravidel systému elektronického předepisování neumožňuje „dosáhnout deklarovaných systémových přínosů ani aktivní podpory projektu ze strany lékařů či pacientů.“ Podle ministerstva chybí některé funkční celky, které jsou potřeba pro skutečně efektivní a plnohodnotný systém

Jedná se např. o informace o lékové historii pacienta a navazující možnost kontroly interakcí léčby. Dále v systému chybí „mobilní recept“, tedy výdej receptu pacientovi bez nutnosti převzetí papírové průvodky a v některých případech i bez nutnosti návštěvy ordinace. Neexistuje také propojení lékové záznamu a elektronického zdravotního záznamu, tj. možnost srovnání medikace s celkovým stavem pacienta.

Podle autorů strategie představuje řešení těchto problémů rozdělení elektronické preskripce do dvou fází, k čemuž je ale nutné prosadit změny v příslušných zákonech. To samo o sobě znamená složitou a dlouhou cestu. Ministerstvo zdravotnictví proto navrhuje, aby se systém stal „povinný až v okamžiku, kdy budou jeho…vlastnosti na takové úrovni, aby uspokojily nejen zájem státu…,ale vyšly vstříc i ostatním uživatelům systému.“ To znamená až ve druhé fázi, která by začala od roku 2020. Zavedení systému by mělo předcházet ověření pilotním provozem, např. v určitém kraji, v průběhu roku 2019.

Za zmínku dále stojí, že strategie si stanovuje konkrétní cíle, a to ve formě podílu e-receptů na všech vystavených receptech ve výši 85 %. Dále si ministerstvo představuje, že by podíl „elektronicky vydaných léků ze všech léků vydaných na předpis“ dosáhl 95 %. Nicméně se nikde nedočteme, do kdy tyto cíle hodlá naplnit.

Pokud výše uvedené shrneme, vypadá to, že ministerstvo si připravuje půdu pro další odložení povinných e-receptů. Nejde o dobrou zprávu, protože jejich přínosy jsou neoddiskutovatelné. Psali jsme o nich např. zde:
https://www.ozdravotnictvi.cz/komentare/e-receptem-ke-zvyseni-bezpecnosti-terapie-pro-pacienty/

6.9.2016

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv