Pracovní karanténa se určitě bude týkat pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách. O dalších profesích se bude jednat. Pracovní karanténu dnes projedná Ústřední krizový štáb. Jejím cílem je udržet chod státu i v případě, že by se v kritické infrastruktuře významně rozšířila covidová varianta omikron.

Pracovní karanténa souvisí se zavedením povinného testování zaměstnanců dvakrát týdně od 17. ledna. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by však mohli pracovat i nadále. „Určitě se to bude týkat zdravotnictví a sociálních služeb, tam jsme si stoprocentně jisti,“ uvedl ministr zdravotnictví Válek. O dalších profesích se jedná.

Podle Válka by měl mít pracovník v karanténě respirátor FFP2, měl by jíst odděleně a pracovat odděleně od ostatních zaměstnanců. „Nemusí být v jiné místnosti, stačí to určit vzdáleností. Po práci pak musí jít zaměstnanec domů, nemůže chodit na různé volnočasové aktivity. V podstatně kromě karantény doma bude pouze v práci,“ dodal Válek.

Zavedení pracovní karantény se zvažuje u profesí kritické infrastruktury, u nichž by narušení mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatel, zdraví lidí či ekonomiku. Mezi její typické prvky patří elektrárny, přehrady, letiště nebo telekomunikační sítě, ale také strategické finanční instituce a státní úřady.

Válek očekává, že výrazný nástup vlny omikronu se projeví zhruba od 16. ledna a opět poleví ve druhé polovině února. USA nebo některé západoevropské státy hlásily v souvislosti s omikronem problémy s dopravou či dalšími oblastmi, kde kvůli velkému počtu nakažených a lidí v karanténě chybí pracovníci.

10.1.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv