Praha postaví ve smíchovském areálu domova pro zrakově postižené Palata nový komplex budov, který nabídne péči 73 lidem trpícím demencí. Interiéry i zahrada jsou navrženy tak, aby se v nich pacienti cítili příjemně. Projekt dnes sociálnímu výboru pražského zastupitelstva představil architekt Pavel Šlejhar. Stavba bude stát 385 milionů korun včetně DPH. Nyní město připravuje výběrové řízení na zhotovitele stavby, která by měla trvat dva roky.

Stařecká demence/ilustrační foto

Klienty budou lidé trpící Alzheimerovou chorobou nebo stařeckou demencí druhého a třetího stupně. Lidé se podle Šlejhara do takového zařízení nechodí vyléčit, ale přicházejí do něj zemřít, cílem personálu je zmírnit jejich utrpení.

Lidé ve druhém stádiu budou trávit čas v centrální obývací místnosti, v jednolůžkových nebo dvoulůžkových pokojích budou pouze spát a odpočívat. Interiéry nebudou připomínat nemocnici. Půdorys chodeb bude kruhový nebo bude opisovat číslici osm, aby chodba klienty snadno navedla z jednoho bodu do druhého.

U pacientů v nejtěžším stádiu demence bylo podle Šlejhara zjištěno, že přestože působí apaticky, stále vnímají své okolí. Pokud by byli tito lidé, kteří jsou upoutáni na lůžko, sami v jednolůžkových pokojích, nezvýšila by to kvalita jejich života. Proto budou klienti ve třetím stádiu ubytovaní v místnostech po šesti nebo sedmi tak, aby měli kontakt s dalšími lidmi.

V Palatě budou pečovatelé pracovat s klienty pomocí reminiscenční metody. Tedy terapie, která pracuje s vyvoláváním příjemných vzpomínek a pocitů. Ve vstupní hale bude fontána a v zahradě potůček.

V projektu je pracováno s některými materiály a technologiemi, které eliminují možnost rozrušení. Podlahy budou z vinylu, ve kterém se nezrcadlí světla a mírní šíření zvuku, osvětlení místností bude nepřímé. Další technologie budou sloužit bezpečnosti klientů. Technické místnosti musí být kvůli bezpečí klientů zamčené, ale pro personál snadno přístupné. Na dveřích tak budou čtečky otisků prstů.

Součástí Palaty bude kaple, která nebude zasvěcená žádnému náboženství, ale bude sloužit jako meditační místnost. Projekt počítá i s místností pro rozloučení se zesnulým. Klienti by neměli za místo v Palatě II. platit. V tuto chvíli není jasné, jaké budou provozní náklady zařízení.

V prosinci rada Prahy schválila navýšení rozpočtu projektu o 195 milionů. Celkové předpokládané náklady jsou 385 milionů korun včetně DPH. Důvodem navýšení nákladů je to, že se jedná o takto koncipované zařízení, nejsou proto k dispozici průměrné částky za stavbu takového objektu. Proti původnímu záměru se navíc zvýšila kapacita z původních 55 na 73 lůžek. Dalším důvodem je započítání do projektu zpevněných ploch, dvou dalších příjezdových cest nebo částka za vestavěný nábytek.

19.1.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv