Rozhledna na pražském Petříně se dnes večer rozsvítí červeně. Praha se tak přidá k oslavám Světového dne hemofilie, který připadá na 17. dubna a má za cíl zvýšit mezi lidmi povědomí o hemofilii a dalších poruchách srážlivosti krve. V tento den si jako symbol pochopení a soucitu s nemocnými lidé oblékají červené oblečení a do červené se halí i významné stavby po celém světě. Tradiční setkání českých hemofiliků se letos kvůli novému koronaviru konat nebude. Na webu to uvedla Rada Českého svazu hemofiliků. Světový den hemofilie se slaví od roku 1989.

„K barevnému nasvícení pětašedesát metrů vysoké Petřínské rozhledny přistupujeme, pokud považujeme za důležité obrátit pozornost veřejnosti k určitému tématu, významnému dni nebo události. Podle dostupných průzkumů více než polovina Čechů neví, co hemofilie je, jak se projevuje nebo jak se s tímto onemocněním žije,“ uvedl pražský radní Jan Chabr.

Rozhledna červeně rozsvítí dnes ve 20:11 a svítit bude do sobotních 6:00. Červeně se dnes rozsvítí vedle Petřínské rozhledny například radnice v San Francisku nebo univerzitní nemocnice ve městě Taichung na Tchaj-wanu

Mottem letošního Světového dne hemofilie je „Zapojte se“. Tradiční setkání hemofiliků a dalších osob s onemocněním krevní srážlivosti se ale letos kvůli koronakrizi konat nebude, uvedl na svém facebooku Český svaz hemofiliků. Zájemci se však mohou zapojit virtuálně, tedy vyfotit se v červeném oblečení nebo například s odznakem s nápisem Podporuji léčbu hemofilie a zaslat ji e-mailem nebo prostřednictvím sociálních sítí organizaci.

Světový den hemofilie se slaví od roku 1989 a 17. duben vybrala Světová hemofilická federace (WFH) na počest narozenin svého zakladatele Franka Schnabela. WFH byla založena v roce 1963 se sídlem v Montrealu a v současné době eviduje 140 členských zemí všech kontinentů.

Hemofilie je dědičné onemocnění projevující se poruchou srážlivosti krve. Vyskytuje se ve většině případů jen u mužů, ženy působí často jako přenašečky, aniž onemocní. V České republice žije téměř 1000 hemofiliků.

17.4.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv