Praktičtí lékaři, kteří se od března zapojí do očkování proti covidu-19, budou moci očkovat i lidi mladší 70 let, kterým hrozí závažný průběh nemoci. Bude to na rozhodnutí konkrétního lékaře. Na on-line konferenci k nemoci covid-19, očkování a testování to řekla koordinátorka očkování Kateřina Baťhová. Podle ní to mohou zdravotnická zařízení dělat už nyní.

Nyní se očkují především zdravotníci, lidé v domovech pro seniory a lidé, kterým je více než 80 let. Od soboty 27. února se budou moci do systému registrovat pracovníci škol a od 1. března lidé nad 70 let. Národní rada osob se zdravotním postižením ale žádala, aby se od března mohli k očkování registrovat i lidé s vážnými chronickými nemocemi a s postižením.

Podle koordinátorky Baťhové už dnes mohou některá zdravotnická zařízení očkovat třeba čekatele na transplantaci nebo mladší pacienty s rizikem těžkého průběhu nemoci covid-19, kteří nespadají do aktuálních prioritních kategorií. Podobně by to mělo být od března i u praktických lékařů. „Pokud mají ve své péči někoho, u koho vyhodnotí, že jeho zdravotní stav je natolik závažný, že odpovídá věkové skupině 70 plus a že by mohl mít velmi těžký průběh covidu, tak je to na rozhodnutí toho lékaře,“ uvedla Baťhová. Právě praktičtí lékaři mohou zdravotní stav svých pacientů podle koordinátorky lépe zhodnotit než velká očkovací centra.

Baťhová neřekla, v kolik hodin 1. března registrace lidí nad 70 let začne. Podle ní se v pátek uskuteční zátěžové testy systému. Doplnila, že ale nebude záležet na tom, kdy se do systému zájemci přihlásí, očkovací místa je budou k vakcinaci řadit od nejstarších po mladší. Podle ministerstva ale mají jednotlivá očkovací místa možnost se seznamy zaregistrovaných pracovat a dle strategie kraje a priorit zvát k očkování osoby i podle profesí.

Podle koordinátorky už bylo nutné otevřít registrační systém pro další skupiny obyvatelstva, protože jsou kraje, které už mají seniory nad 80 let naočkované. Například v Libereckém kraji začali tento týden očkovat učitele. Podle Baťhové je situace v každém kraji jiná. Některé kraje podle ní neumějí s registračním systémem dobře pracovat a zařadily do systému místa, na kterých se zatím vůbec nezačalo očkovat. Lidé, kteří si toto očkovací místo zvolili, pak stále na vakcinaci čekají.

Baťhová odmítla kritiku, že by v Česku bylo mnoho dosud nevyužitých očkovacích dávek. Pokud se nezapočítají dodávky z tohoto týdne, je podle ní aplikováno 96 procent dávek. Kvůli dřívějším problémům se sníženými dodávkami ale podle ní nechtějí očkovací místa použít 100 procent dávek.

V Česku se očkuje vakcínami tří firem, a to Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo ke středečnímu večeru dokončeno očkování u asi 226 800 lidí, jednu dávku dostalo asi 373 650 lidí.

25.2.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv