Celý den a celou noc cvičilo 410 lidí z Prahy a okolí ve sportcentru FitnessAction v Praze 4. Podpořili tak cvičební Maraton s roztroušenou sklerózou – MaRS 2016, který se konal už popáté. Celkem se letos zapojilo 23 měst, 3 ze zahraničí. Organizátorem celorepublikové akce byl Nadační fond IMPULS.

štěpánka Hilgerová s manželem

Úkolem MaRSu je upozornit nejenom na samotnou nemoc, ale především na to, že pohyb pacientům s roztroušenou sklerózou prospívá. „Cvičili rodiny, přátelé pacientů, terapeuti, kolegové z práce, zapojil se každý, kdo chtěl podpořit dobrou věc,“ uvedla po skončení akce Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Tentokrát se účastnili i imobilní pacienti, kteří cvičili z domu a poslali organizátorům fotku. V Praze MaRS podpořila řada známých osobností a sportovců, přišel například muž roku 2015 Jakub Kraus, basketbalista Pavel Miloš, Štěpánka Hilgertová, české reprezentantky a vítězky Euroligy v basketbale žen z USK Praha s Ilonou Burgrovou, nebo tým hráčů a hráček amerického fotbalu Prague Black Panthers a Black Cats. Přímo při startu maratonu pokřtila přední česká profesionální golfistka Šideri Váňová knihu Hledá se 16 tisíc s příběhy pacientů s RS.

Letos se k MaRSu připojilo 23 měst – kromě Prahy cvičili lidé z Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jihlavy, Karlových Varů, Kyjova, Liberce, Ostravy, Poděbrad, Ústí nad Orlicí, Mostu, Nového Boru, Olomouce, Plzně, Teplic, Uherského Hradiště, Velkých Losin, Žďáru nad Sázavou, Žirče u Dvora Králové n. L. Ze zahraničí se připojili slovenské Piešťany, francouzské Rennes a švýcarské Valens.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 000 nemocných s RS.

5.3.2016

zdroj: Medica Healthworld a.s.


Další články

Na přehled všech zpráv