První úspěšná transplantace ledviny, po které žil pacient s transplantovaným orgánem tři roky, se v Československu uskutečnila v předchůdci Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) 21. března 1966.

Tým lékařů pod vedením profesora Prokopa Málka tehdy provedl první úspěšnou transplantaci ledviny od živého dárce. Orgán tehdy čtyřiadvacetiletému Karlu Pavlíkovi darovala jeho matka. Pavlík s ledvinou žil tři roky, zemřel v srpnu 1969 na infekční komplikace, pět měsíců po selhání orgánu. Tehdy ještě neexistovalo pravidelné dialyzační léčení. Na této operaci se podílel také přední chirurg Vladimír Kočandrle, který se pak věnoval klinickému programu orgánových transplantací a také vedl tým při první transplantaci srdce v roce 1984.

Vůbec první transplantace ledviny v Československu byla provedena 23. listopadu 1961 ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, pacientka ale zemřela po 16 dnech na infekci.

Postupem času se díky pokroku v medicíně stal z transplantace ledvin téměř rutinní zákrok. Počtem transplantací ledvin, jater a slinivky se ČR dokonce řadí mezi přední státy v Evropě.

20.3.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv