Předsedkyní Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče byla potřetí zvolena Dagmar Žitníková. Vede ho od roku 2010, předtím byla místopředsedkyní. Svaz zvolil také dva místopředsedy. Sdělila to mluvčí svazu Marie Klírová.

Zdravotnictví/ilustrační foto
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR sdružuje více než 25.000 odborářů-zaměstnanců, kteří pracují ve zdravotnictví a sociálních službách. Jde o zaměstnance všech typů nemocnic, zdravotnické záchranné služby, lázní, hygienické služby, zdravotních ústavů a dalších zdravotnických zařízení, zaměstnance domovů pro seniory, domovů pro lidi s handicapem a dalších zařízení sociální péče.

„Delegáti v diskusi velmi ocenili její dosavadní práci a skutečnost, že má velkou autoritu a zasloužený respekt nejen v odborech, ale i u sociálních partnerů,“ uvedla Klírová.

Žitníková je členkou odborů od roku 2005. Pracovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci na centrálních operačních sálech a jednotce intenzivní péče, na oddělení ARO nemocnice ve Valašském Meziříčí a od roku 2004 v tamní zdravotnické záchranné službě. Působila také v domově důchodců a v ústavu pro mentálně postižené děti.

Ve funkci místopředsedy bude nadále pokračovat Lubomír Francl, který dříve působil jako vedoucí radiologický asistent v Nemocnici České Budějovice. Další místopředsedkyní byla zvolena Jana Hnyková, sociální pracovnice v domově důchodců ve Velkých Hamrech. „Dosavadní místopředsedkyně Ivana Břeňková znovu na tuto funkci nekandidovala, zůstává ale jako zaměstnanec svazu a dál se bude věnovat kolektivnímu vyjednávání na všech úrovních, ekonomice, zvláště platům a mzdám, a mezinárodním záležitostem,“ doplnila Klírová.

Sjezd, kterého se účastní asi 170 delegátek a delegátů, začal ve čtvrtek a pokračuje do soboty. V úvodním bloku vystoupili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Odboráři oznámili spuštění petice za sjednocení platů ve státních zařízeních se mzdami v krajských a ostatních zařízeních. Babiš jim v reakci na tento požadavek řekl, že stát výši odměn neurčuje, a musí proto vyjednávat s řediteli nemocnic. Vláda podle něj odmítá plošné zvyšování tarifů všem zaměstnancům, preferuje motivační odměňování.

Podle ministra zdravotnictví teď není sjednocení platů a mezd možné, protože nemocnice nedostávají stejné částky za diagnózu od zdravotních pojišťoven. Ministerstvo ale na tomto sjednocení pracuje.

V Česku chybí v nemocnicích asi 3000 zdravotních sester, Babiš připomněl, že v Německu se jich nedostává kolem 50.000. Odbory tvrdí, že zařízení si přetahují navzájem zaměstnance vyššími odměnami. Nerovnost v odměňování za stejnou práci je podle Žitníkové důsledkem toho, že nemocnice mají různou organizační formu. Rozdíly jsou podle ní až 10.000 korun měsíčně.

Průměrný výdělek zdravotníka zahrnuje tarif i všechny odměny, náhrady a příplatky, které představují asi 40 procent hrubého platu. Průměrný hrubý plat sester byl loni podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky necelých 28.500 Kč. Ve státní nemocnici měly sestry průměrně 30.866 korun, v nestátní 25.434 Kč.

25.11.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv