Příbramská nemocnice otevřela centrum paliativní péče, které je určeno pro nevyléčitelně nemocné a umírající pacienty. V prostorách bývalého očního oddělení vznikl nelékařský ambulantní provoz, do budoucna se počítá i s lůžkovou částí v pavilonu interních oborů, řekl ředitel nemocnice Stanislav Holobrada.

Lůžko/ilustrační foto

Paliativní péče má zlepšit kvalitu života těžce nemocných, mírnit bolest a utrpení. Pomáhá také blízkým pacientů. Onkologicky nebo chronicky nemocní podle Holobrady obvykle dostávají všemožnou moderní péči a v akutních stavech končí na různých odděleních. Na lidský přístup ale v akutním provozu mnohdy není čas.

„Ten lidský, ošetřovatelský a psychologický rozměr není dotažený do konce. Tohle je snaha nabídnout ve spolupráci psychologa, onkologa, duchovního a patřičně vyškoleného nelékařského personálu řešení pro určitou skupinu pacientů s vážnou diagnózou,“ uvedl Holobrada.

Do budoucna se navíc počítá přibližně s 20 lůžky v pavilonu interních oborů, záležet ale bude na tom, zda se nemocnici podaří získat lékaře s potřebnou licencí.

Hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Martin Kupka řekl, že pro vedení kraje je co nejkvalitnější paliativní péče jednou z priorit. Měla by být rozvíjena zejména v oblastech, kde chybí hospicová péče, ať už terénní nebo lůžková. „Je to segment, který v České republice obecně schází, tady doháníme vlak,“ podotkl Kupka. Připomněl, že při některých nemocnicích už funguje služba domácí péče, příbramské zařízení ale podle něj nyní pokročilo výrazným způsobem dál.

V Česku ročně umírá kolem 105.000 lidí – polovina z nich v nemocnicích, téměř desetina v léčebnách dlouhodobě nemocných, necelá tři procenta v hospicích. Ve zdravotnických zařízeních tak ze světa odchází 68 procent Čechů. Zhruba 26 procent umírá doma či v domovech pro seniory a dalších ústavech. Paliativní péči by potřebovalo ročně víc než 70.000 lidí.

5.5.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv