Nakažených novým typem koronaviru v Česku během víkendu přibylo o víc než polovinu. Potvrzených případů je nyní 32. Ministerstvo zdravotnictví od soboty nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie Čechům i cizincům, kteří v ČR trvale a přechodně žijí nebo pracují. Z nařízení ale vyjmulo některé řidiče a piloty. Před panikou varoval prezident Miloš Zeman. Policie v pondělí začne s namátkovými kontrolami na hranicích, hasiči při nich budou lidem měřit teplotu. Ministerstvo zahraničí nově nedoporučuje cestovat do celé Itálie, stát přestal vydávat víza lidem v Íránu.
Zdraví/ilustrační foto
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navrhne v pondělí Bezpečnostní radě státu zákaz návštěv v domovech pro seniory a nemocnicích. Nařídil také, že hygienici budou praktickým lékařům hlásit všechny lidi, kteří byli v kontaktu s nakaženými koronavirem. Praktici je pak na dálku pošlou do dvoutýdenní karantény.

První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily před týdnem v neděli. Během soboty přibylo sedm nových pacientů, dnes šest. Celkem 27 případů má souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, tři se od nich nakazili. Zbylých pět případů má vazbu na americký Boston. Testováno bylo dosud v Česku podle ranních údajů ministerstva zdravotnictví 787 lidí, z toho téměř 200 za sobotu.

Průběh nemoci je podle dostupných údajů u všech nakažených mírný, někteří jsou zcela bez obtíží. V Nemocnici Na Bulovce zůstávají tři lidé z 20 pacientů v Praze, další se léčí v nemocnici v Ústí nad Labem. Většina nemocných už je v domácí karanténě, které zdravotníci začali dávat přednost, aby zůstala nemocniční lůžka volná pro lidi s případným vážným průběhem nemoci. Do jednotlivých krajů se postupně rozšířila možnost domácího odběru vzorků pro testování.

Před panikou v souvislosti s rozšířením nákazy varoval prezident Zeman. Nejhorší, co by mohlo Česko potkat, je strach, řekl při dnešní oslavě sedmého výročí své inaugurace. Prohlásil, že epidemie koronaviru přejde, jako to bylo v minulosti s jinými onemocněními. Vyjádřil podporu opatřením vlády.

Čeští občané i cizinci, kteří v Česku trvale a přechodně žijí nebo pracují, mají od soboty po návratu z Itálie povinnost ohlásit se na dálku lékaři a zůstat ve dvoutýdenní karanténě. Omezení se nevztahuje na řidiče nákladní dopravy, osádky vozidel převážejících pacienty a piloty dopravních letadel, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví kvůli zachování důležitých služeb. Česko také v sobotu přestalo vydávat víza lidem v Íránu, který podobně jako Itálie patří ke koronavirem silně zasaženým zemím.

Italská vláda mezitím přijala v noci na dnešek opatření, kterými zcela uzavřela celý region Lombardie a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Veneto (Benátsko) a Piemont. České ministerstvo zahraničí v reakci rozšířilo doporučení necestovat do Itálie na celé území země. Dosud platilo jen pro čtyři regiony, které se dnes zcela nebo zčásti uzavřely. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl italský premiér Giuseppe Conte vyzvat Italy, aby necestovali do dalších zemí Evropy.

Čeští občané se mohou vrátit domů i z uzavřených oblastí. S cestovními kancelářemi tam jsou odhadem tisíce Čechů, řekl ČTK výkonný ředitel Asociace cestovních kanceláří ČR Michal Veber. Některé kanceláře pro turisty poslaly náhradní autobusy. Babiš vyzval Čechy v Itálii včetně těch, kteří tam pracují, k návratu. Čeští turisté by se podle něj měli vrátit okamžitě. Podle údajů od mobilních operátorů bylo v pátek v Itálii zhruba 16.500 Čechů. Někteří se podle médií snažili dostat do Česka před páteční půlnocí, aby se vyhnuli povinné karanténě.

Na deseti hraničních přechodech s Německem, Rakouskem a Slovenskem připravuje policie kontrolní stanoviště, kde bude od pondělního rána rozdávat informační letáky ke koronaviru. Při namátkových kontrolách budou hasiči lidem v autech měřit teplotu. Stejné letáky dostanou cestující přijíždějící do Česka v mezinárodních vlacích a na leteckých spojích.

S letišti v severní Itálii a s dalšími dvěma zeměmi s velkým počtem nakažených, Čínou a Jižní Koreou, přerušilo Česko už dřív letecké spojení. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.

9.3.2020

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv