Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat v březnu a v dubnu příspěvek k nemocenské až 370 korun denně. Předpokládá to návrh zákona, který dnes schválil Senát hlasy všech 58 přítomných členů. Bonus k nemocenské má bránit propadu příjmů, a tím motivovat lidi k tomu, aby po setkání s nakaženými zůstávali v karanténě, nemoc dál nešířili a hlásili své kontakty. Předlohu dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Příspěvek budou lidé dostávat podle předlohy prvních 14 kalendářních dnů nařízené karantény. Nejvýše budou mít 90 procent svého průměrného výdělku. Nárok se bude vztahovat také na lidi s nemocenským pojištěním pracujícím na dohody. Vyloučení ale budou ti, kteří by se ocitli v karanténě do pěti dnů po návratu ze zahraničí, pokud nešlo o pracovní cestu.
Právě tato výluka vyvolala v horní komoře největší debatu. Senátoři poukazovali na to, že se týká nejen dovolenkářů, ale i lidí, kteří by odcestovali do ciziny za rodinou. Dopadla by podle nich i na lidi, kteří by se nakazili třeba druhý den po návratu už v Česku. Podle předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry by mělo ministerstvo práce a sociálních věcí najít lepší formulaci a sepsat novelu. Upozornil také třeba na to, že v příhraničních oblastech znamená cestování do ciziny sousední vesnici.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oponovala, že cílem nynějších vládních protikoronavirových restrikci je co nejvíce omezit kontakt mezi lidmi a i samotné cestování jejich počet zvyšuje. „Nezakazujeme cestovat, ale říkáme, že když se cestuje, nebude nárok na příspěvek ze státních peněz,“ uvedla.
Vláda navrhovala v novele jiné řešení motivace zůstávat v karanténě, a to nemocenskou 100 % místo současných 60 % průměrného redukovaného výdělku. Sněmovna ale předlohu upravila podle úpravy Markéty Pekarové Adamové. Je prakticky totožná s dřívějším vládním návrhem, kterou po vrácení Senátem nakonec dolní komora neschválila.
Příspěvek bude zaměstnancům vyplácet zaměstnavatel. Náklady si bude odečítat ze sociálních odvodů. Bonus nebude podléhat dani z příjmů ani exekuci a nebude se započítávat do příjmů pro výpočet sociálních dávek. Nebude se týkat jen nařízených karantén souvisejících s covidem-19, ale i s ostatními infekčními nemocemi.
V někdejší vládní verzi měli lidé v karanténě pobírat příspěvek nejvýše deset dnů. Senát navrhoval dobu prodloužit na dva týdny a chtěl tehdy nárok rozšířit na všechny lidi vracející se ze zahraničí. Senátoři také žádali, aby z předlohy zmizely takzvané přílepky, které se do ní dostaly poslaneckými pozměňovacími návrhy za souhlasu ministerstva práce a sociálních věcí. Sněmovna v pátek neschválila svou ani senátní podobu zákona.
4.3.2021zdroj: ČTK