Pro dostupnost stomatologické péče vznikne na ministerstvu zdravotnictví pracovní skupina. Zabývat se bude situací v Moravskoslezském kraji, kde podle obcí zubaři chybí. Prezident České stomatologické komory (ČSK) Roman Šmucler po schůzce navrhovaná řešení kritizoval. Podle něj by měl peníze přidat i kraj, problémem je podfinancování celého segmentu.

Touto záležitostí se bude zabývat pracovní skupina pro dostupnost stomatologické péče. Měla by mít 12 členů tvořených zástupci ministerstva, pojišťoven, samospráv a dalších dotčených subjektů. Její první jednání by mělo být ještě v červenci. Jedním z diskutovaných návrhů je podle něj například smluvní bonus pro absolventy stomatologických fakult.

Kritický byl na twitteru k navrhovaným řešením prezident komory Šmucler. „Neřešit, že si lidé nečistí zuby a neinvestovat do dětí. Pojízdně ordinace, preventivní prohlídky prováděné nelékaři, amalgám a kleště. To je plán ČR pro krizi,“ uvedl. Na dotaz ČTK doplnil, že komora navrhovala společnou telefonní linku, kam by mohli lidé hledající zubaře volat. „Navrhli jsme jim, že zjistíme přes společnou linku, kdo nemá stomatologa, ne, že hledá levnějšího, a porovnáme to s pojišťovnami a pořešíme,“ uvedl. Dodal, že návrh nebyl přijat. Naopak návrh na autobus, který by objížděl obce, považuje za absurditu.

„Moravskoslezský kraj má peníze na zdravotnictví, ale dává je jen do nemocnic. Ve stomatologii na investice, ne na provoz,“ doplnil. Podle Šmuclera se platby zdravotních pojišťoven zubařům neustále snižovaly, na což doplácejí nejchudší pacienti. „Máme nejvíce kontrolované ceny a násobně méně peněz od pojišťoven než jiné obory,“ dodal. Na rozdíl od jiných oborů je běžné, že si lidé za péči, například bílé plomby nebo implantáty, doplácejí.

V polovině května zveřejnili zástupci regionu výzvu k zajištění zdravotní péče, podle nich chybí zubní lékaři až pro 100 000 lidí, a někteří proto nebyli na zubní prohlídce i více než deset let. Nejhorší situace je na Bruntálsku a Karvinsku.

Žádají proto i otevření oboru stomatologie na ostravské lékařské fakultě. O akreditaci v současné době rozhoduje ministerstvo zdravotnictví. Chtějí také řešit aprobační zkoušky zahraničních lékařů a možnost skládání zkoušek i na Moravě, nejen v Praze.

Zároveň poukázali i na rozdílnost cen za úkony u jednotlivých zubních lékařů a požadují jasné stanovení nejvyšší sazby. Iniciátoři ministra Vlastimila Válka proto žádali o osobní schůzku či návštěvu regionu, kde s ním o nedostatku zubařů chtěli hovořit. Na ministerstvu se sešli spolu se zástupci komory a zdravotních pojišťoven v pondělí.

28.6.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv