Pro hodnocení nákazy covidem-19 v okresech se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška posuzuje asi 100 parametrů, velmi podstatných je 25 z nich. Část se analyzuje automaticky a část posuzují odborníci. Jejich denní výstupy pak jednou za týden vyhodnotí epidemiologové a krajské hygienické stanice do čtyřstupňového semaforu. Dnes ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo první mapu s devíti okresy, kde je situace mírně zhoršená.
„Denní systém hodnocení sleduje lokální ohniska, rizikové skupiny a rizikové profese, na prvním místě zdravotnické pracovníky a kapacity intenzivní péče,“ popsal Dušek. Důležitý je také podíl pozitivních na celkovém počtu testů. Krajské hygienické stanice a laboratoře denně hlásí data, stejně jako nemocnice. ÚZIS a ministerstvo je pak denně zveřejňují, dodal.
Absolutní čísla nově diagnostikovaných podle něj nejsou tak zásadní jako trendy. „Když v nějakém regionu zachytíte 500 pozitivně diagnostikovaných lidí a bude to třeba konkrétní sociální zařízení, které je ohraničené a dá se uzavřít, není to alarmující číslo. Mnohem víc alarmující může být 30 případů rozmístěných po regionu, kde neznáme jejich původ,“ vysvětlil.
Zásadní je podle něj sledovat formu šíření nemoci a hlídat zranitelné skupiny obyvatel. „Pokud zjistíme, že v nějakém regionu indikují testy praktičtí lékaři, mají k tomu klinický důvod a mají velké procento záchytovosti, tak je to jasný signál, že se v tom regionu může něco dít,“ doplnil.
Nejdůležitějším parametrem je podle Duška počet nakažených zdravotníků v regionu, který může vést k masivnímu šíření nemoci nebo omezení dostupnosti nemocniční péče i pro ostatní nemocné. Před čtyřmi týdny byl tento parametr problémem v Moravskoslezském kraji, v současné době je už situace lepší. Nemocných lékařů je aktuálně 27, sester 88.
Dnes zveřejněný semafor považuje Dušek za předběžnou a podpůrnou informaci pro občany, která ukazuje, že se v regionu s nákazou něco děje. „Neznamená to, že automaticky v nějakém regionu začne někdo něco dělat,“ dodal.
Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je pro určení rizika v regionu a přiřazení konkrétní barvy na mapě důležité epidemiologické kritérium šíření nákazy. „Od zanedbatelného rizika šíření infekce, přes ojedinělé případy, potom lokální klastry bez komunitního přenosu, což je ten současný zelený stupeň,“ popsala. Ve žlutém se vyskytují ve více než 21 procentech případy, kde se zdroj nákazy nepodaří odhalit. Červenou barvu by měl okres, kde by jich bylo přes 30 procent. „Konečné rozhodnutí o daném stupni je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,“ dodala.
Na dnes zveřejněné mapě ČR je většina okresů bílá, tedy s minimálním rizikem. Devět okresů má zelenou barvu, podle Rážové jsou ale regiony v Moravskoslezském kraji a Praha na hranici druhého, žlutého stupně. Aktuálně zelené jsou kromě metropole také Praha-východ a Praha-západ, v Moravskoslezském kraji Frýdecko-Místecko, Karvinsko a Ostrava-město, dále Brno-město, Prachaticko a Jihlavsko. Před tiskovou konferencí se hodnocení okresů dozvěděli hejtmani a samosprávy.
3.8.2020zdroj: ČTK