Pro prokázání bezinfekčnosti na covid-19, která je třeba pro návštěvu některých služeb nebo hromadných akcí, nestačí od dnešního dne uplynutí 22 dní od první dávky očkování. Nově bude v takovém případě nutné předložit negativní test. Ze zdravotního pojištění má každý pojištěnec nárok na antigenní test, kterým bezinfekčnost prokáže na 3 dny, jednou za 7 dní a měsíčně na 2 PCR testy, které platí 7 dní. Vláda podmínky zpřísnila kvůli riziku šíření varianty viru delta, proti které je jedna dávka vakcíny méně účinná.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch minulý týden uvedl, že postupně se bude počet testů zdarma snižovat. Za bezinfekční jsou považovaní také lidé až 180 dní po prodělání nákazy nebo 14 dní po dokončeném očkování, tedy nejběžněji po druhé dávce vakcíny.

Novým podmínkám se dnes ráno přizpůsobila také mobilní aplikace Tečka, kterou lze bezinfekčnost prokazovat. Lidem očkovaným jednou dávkou více než 22 dní, kteří ještě ale nejsou dva týdny po dávce druhé, se v ní zelený certifikát změnil na červený, tedy neplatný. Podle aktuálních dat Chytré karantény si ji do telefonu stáhlo více než 884 000 lidí.

Vedle mobilní aplikace je nadále možné prokazovat bezinfekčnost také papírovým dokladem, který lidé dostanou přímo při testování či očkování. Certifikát ve formě elektronického dokumentu PDF, který ji potvrzuje, si lidé mohu dál například stáhnout i z Očkovacího portálu občana.

Podle aktuálně platných mimořádných opatření je povinné prokázat bezinfekčnost například při vstupu na hromadné akce v kultuře či sportu, také například při návštěvě divadla nebo využití některých služeb jako jsou ubytování, bazény, kadeřnictví nebo wellness. Prokázat se jí při kontrole by lidé měli také při návštěvě restaurace, provozovatelé ale certifikáty kontrolovat nemusí. Podle ministra Vojtěcha se ale uvažuje o změně.

Celkově bylo v ČR do středy očkováno podle dat ministerstva asi 5,16 milionu lidí, dokončené očkování oběma dávkami má asi 3,64 milionu z nich.

9.7.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv