Pětina českých žen řešila ve svém životě problémy s početím. U partnerky se s nimi setkalo 16 procent mužů, ukázal průzkum společnosti STEM/MARK pro Českou gynekologicko-porodnickou společnost, která o něm informovala v tiskové zprávě. Zúčastnilo se ho letos v lednu a únoru 1463 osob, z nich 1208 žen.

Žena v posteli/ilustrační foto

„Vzrůstající věk prvorodiček je jedním z faktorů, který se významným dílem podílí na neplodnosti českých párů. U nás v České republice průměrný věk překročil 30 let, což je hranice, po které se plodnost žen snižuje, po pětatřicátém roce pak skokově klesá,“ uvedla lékařka Iva Zadrobílková z centra asistované reprodukce v Hradci Králové.

Ideální věk k početí prvního potomka je podle ní 25 let, kdy je organismus ženy na těhotenství nejlépe připravený a hrozí menší riziko zdravotních komplikací u narozených miminek.

Za neplodnost je považována neschopnost páru dosáhnout těhotenství po šesti měsících až jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku. Podle průzkumu 59 procent bezdětných žen, 43 procent žen s dětmi a 64 procent dětí považuje za první možnost jejího řešení umělé oplodnění. Pomocí něj se v Česku narodí ročně 5000 až 6000 dětí, což je asi pět až šest procent novorozenců.

Češky rodí první dítě o pět let později než v roce 1990. Průměrný věk rodiček loni dosáhl 30 let, po umělém oplodnění je ještě vyšší. To žádají ženy většinou mezi 33 až 38 lety. Zdravotní pojišťovny jej hradí do 39 let.

25.5.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv