Před závěrečným schvalování je ve Sněmovně předloha, která prodlouží hrazené lázeňské pobyty. Pacienti po závažné operaci, úrazu nebo s těžkou chronickou nemocí by mohli jezdit do lázní na účet zdravotní pojišťovny nejméně na čtyři týdny místo nynějších tří. Poslanci by mohli o novele o zdravotním pojištění rozhodnout na mimořádné schůzi, která začne v úterý.

Františkovy lázně/ilustrační foto

Děti by měly jezdit podle předlohy do lázní vždy alespoň na čtyři týdny. Pobyt, i opakovaný, by se jim prodloužil jen na základě posouzení zdravotního stavu.

Některé úpravy normy navrhl zdravotnický výbor i poslanci. Výbor chce přidat mezi hrazené prostředky sprejové dezinfekční prostředky, které se používají při aplikaci inzulinu a při odběru krve. Exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) před tím varoval; v případě přijetí chce pozměňovací návrh zpřesnit mimo jiné tak, aby se do úhrad dostala i dezinfekce, která není ve spreji.

Další pozměňovací návrh, který podal lidovec Ludvík Hovorka, by donutil zdravotní pojišťovny zveřejňovat na internetu individuální smlouvy se zdravotnickými zařízeními, jinak by nebyly účinné. „Současný stav je totiž takový, že některá zdravotnická zařízení dostávají výrazně vyšší úhrady za stejné výkony než většina ostatních,“ uvedl poslanec v důvodové zprávě.

Lázeňství dostávalo v předchozích letech ze zdravotního pojištění ročně téměř tři miliardy korun, výdaje postupně klesly až ke dvěma miliardám s tím, jak pobytů ubývalo. Změna mu má vrátit půlmiliardu korun ročně, o kterou přišlo omezující vyhláškou z roku 2012. Ústavní soud předpis zrušil, nechal ho platný jen do konce letošního roku.

Pobyt na 28 dní a více by měly pojišťovny podle dřívějších informací hradit dospělým s vybranými nemocemi oběhového, dýchacího a pohybového ústrojí, duševními poruchami a kožními či gynekologickými nemocemi. Některá onemocnění, kde si dosud musejí pacienti hradit pobyt a stravu, budou přeřazena do komplexní péče a pojišťovny uhradí vše.

Při těžkých závažných nemocech by léčba na návrh lékaře lázní a po schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny trvala po dobu nutnou k vyléčení, nebylo by už časové omezení. Týká se to dospělých i dětí. Změnit se mají i některá kritéria pro poskytování péče, pacienti ohrožení nemocí z povolání se dostanou do lázní dříve, což by mělo přispět k tomu, že si déle udrží dobré zdraví.

Zpřesnit se mají některá ustanovení tak, aby nebylo pochyb o nárocích pacienta. Například frekvence pobytů pacientů s astmatem se upraví tak, aby doba léčení nezasahovala do pylové sezony, kdy pro řadu z nich je pobyt v lázních nevhodný.

31.10.2014

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv