Projekt Titanic Freddie AIDS, za kterým stojí bývalý komorník Freddieho Mercuryho Peter Freestone a hudebník Milan Šatník, bude varovat před AIDS. Freestone a autor projektu Šatník se chystají na preventivní přednášky do českých i zahraničních škol. Děti i dospělé na nich chtějí varovat před nebezpečnou nemocí, na kterou Mercury zemřel. Freestone a Šatník o tom informovali novináře.

HIV/AIDS/ilustrační foto

Autoři projektu oslovují školy, spolky nebo kulturní zařízení po celé republice i v zahraničí. Převážná část výtěžku je určena pro nadaci prevence AIDS. Zatím se přihlásily čtyři desítky zájemců o přednášku. První se uskuteční v dubnu.

Počet lidí nově nakažených HIV v Česku byl loni podle Státního zdravotního ústavu nejnižší za sedm let. Meziročně klesl o pětinu na 208. Klesl i počet nových případů AIDS, který způsobuje vir HIV. Česko patřilo dlouhodobě k zemím s nižším výskytem nákazy. Situaci zhoršil prudký nárůst počtu pacientů v posledních letech. Zástupci neziskových organizací i lékaři poukazují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit.

„Chceme oslovit žáky základních a středních škol, ale také širokou veřejnost, abychom upozornili na pokračující nebezpečnost nemoci AIDS, o které se přestává mluvit – a je přitom čím dál více rozšířená. Je dobré mít na mysli, že pokud tato nemoc zabila největší světovou legendu a my sami si nedáme pozor, může snadno zničit i nás,“ uvedl Freestone, který 15 let žije v České republice.

„Peter byl Freddiemu po boku a nápomocen v době jeho nemoci, držel ho za ruku, když umíral… Kdo jiný by měl na přednáškách o nebezpečí nemoci AIDS mluvit, než je právě on,“ řekl Šatník.

Projekt pojmenovali podle lodi Titanic a slavném zpěvákovi skupiny Queen. Mercury proslulý svým charismatem a extravagantností zemřel na AIDS 24. listopadu 1991 ve věku 44 let. „Oba byli potopeni vůči své velikosti maličkostí. Titanic nárazem do ledovce, z něhož byla vidět jen malá část. A Freddieho zabila neviditelná nemoc,“ řekl Šatník, který si zahrál jednoho z Mercuryho přátel v aktuálním filmovém hitu Bohemian Rhapsody, na jehož scénáři se Freestone podílel.

Titanic Freddie AIDS na jeho startu podpořili vlivní lidé světového showbyznysu, jako například kytarista Queen Brian May, který účinkuje i v klipu natočeném k přednášce.

30.1.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv