Úplný zákaz kouření v restauracích, barech a dalších podobných zařízeních asi platit nebude. Poslanci v dnešním dílčím hlasování o takzvaném protikuřáckém zákonu podpořili pozměňovací návrh, podle kterého budou moci majitelé zřizovat v těchto provozovnách oddělené prostory pro kuřáky.

Kouření v baru/ilustrační foto

Oddělený prostor pro kuřáky by mohl podle úpravy zabírat nejvýše čtvrtinu plochy pohostinství. Byl by bez obsluhy. Změnu prosadil ve dvojím hlasování poslanec opoziční ODS Marek Benda, když první zamítavý verdikt zpochybnil předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák.

V prvním hlasování chyběly pro podporu Bendova návrhu tři hlasy. Ve druhém bylo pro 94 ze 178 poslanců, 68 hlasovalo proti.

Nyní si majitelé restaurací mohou vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké, nebo nekuřácké. Mohou také zřizovat stavebně oddělené prostory pro kouření, což ale podle některých poslanců v praxi nefunguje.

Sněmovna v jiných dílčích hlasováních podpořila i zmírnění restrikce navrhované pro elektronické cigarety, naopak by mělo být zakázáno kouření i na otevřených částech zastávek hromadné dopravy. V čajovnách se budou moci nadále kouřit vodní dýmky a v budovách volně přístupných veřejnosti budou moci majitelé mít prostory ke kouření. Kuřáci si budou moci podle výsledku dalšího dílčího hlasování zapálit i v otevřených stanech, které se využívají třeba při koncertech pod širým nebem.

O vládní předloze, která má přinést i omezení pro prodej a podávání alkoholu, Sněmovna ještě jako o celku nehlasovala. Posuzuje jednotlivé pozměňovací návrhy, jichž se sešly dvě stovky.

25.5.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv