Proti rakovině se testuje 836 nových léků a vakcín, nejvíc na rakovinu plic, 123, a na různé typy leukémie 106. Proti rakovině prsu, která je nejčastějším zhoubným onemocněním českých žen, se vyvíjí 82 léků, na nádory mozku 58. Při příležitosti dnešního Světového dne proti rakovině to sdělil výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Novým trendem je využití vlastní imunity pacienta v léčbě zhoubné nemoci.
Ročně v Česku zjistí lékaři rakovinu u více než 80.000 lidí, téměř 27.000 na ni zemře. Za pět let stoupl výskyt zhoubné nemoci o 2,2 procenta, úmrtnost díky úspěšnější léčbě klesla o 1,2 procenta. V Česku žije téměř 519.000 lidí, kteří rakovinu měli nebo mají.
Moderní medicína má díky intenzivnímu výzkumu k dispozici nové poznatky o rakovině. „Dnes už víme, že rakovina není jedno onemocnění, ale 200 různých chorob. Snažíme se porozumět, jak přesně nemoc vzniká. Každý takový poznatek usnadňuje cestu k nalezení účinné látky, která s nemocí bude cíleně bojovat,“ uvedl Dvořáček.
Velký posun léčby přineslo soustředění pacientů do center. Za posledních pět let se prostředky na tzv. centrovou léčbu zdvojnásobily. „V úhradové vyhlášce ministerstvo zdravotnictví tento trend zohledňuje, a tak každý rok umožňuje léčbu nejmodernějšími léky vyššímu počtu onkologických pacientů v Česku,“ doplnila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.
Výzkum se podle Dvořáčka zaměřuje i na to, jak maximalizovat účinek už existujících léků pro zlepšení stavu pacienta, nebo jak posílit jejich efektivitu v kombinaci s jinými možnostmi léčby. Posledním trendem je imunoonkologie, která využívá vlastní imunitním systém těla k boji s nádorovými buňkami. Výhodou jsou i minimální vedlejší účinky. Prozatím jsou schváleny tyto léky pro léčbu melanomu a rakoviny prostaty. Studie ale zkoumají jejich účinnost v boji i s dalšími typy rakoviny.
4.2.2016zdroj: ČTK