Sněmovna dnes neschválila tzv. protikuřácký zákon, což vyvolalo spory ve vládní koalici. Proti zákonu totiž hlasovala i část poslanců vládního hnutí ANO, přestože vláda zákon schválila. ČSSD a ANO se obviňují z porušení koaliční dohody či podrazů. Zákon měl zakázat kouření v restauracích, barech a podobných zařízeních i omezit podávání alkoholu. Nyní si restaurace mohou vybrat, zda budou nekuřácké, nebo kuřácké. Nepřijetí zákona přivítali hospodští i prezident Miloš Zeman.

Boj proti kouření/ilustrační foto

Pro normu hlasovalo 80 ze 175 přítomných poslanců, 42 bylo proti. Ke schválení chybělo osm hlasů. Z poslanců koaličního hnutí ANO hlasovala pro vládní návrh jen zhruba čtvrtina, konkrétně 13 zákonodárců. „Nahráli tím tabákové lobby a poškodili zájem občanů,“ sdělil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle ANO se ale návrh zákona v průběhu projednávání Sněmovnou příliš změnil. „Je to standardní podraz našich koaličních partnerů. Na vládě si odhlasujeme podobu zákona a pak ji ve Sněmovně socialisté upravují ve shodě s opozicí,“ řekl předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš. Sobotka podle něj lže, když tvrdí, že to byli poslanci ANO, kdo zabránil přijetí vládního návrhu zákona.

Poslanec ANO Rostislav Vyzula, který je onkologem, prohlásil, že zákon byl změněn na prokuřácký. Největším problémem je podle něj změna navržená poslancem ODS Markem Bendou, díky níž by mohly v restauracích vznikat kuřárny. Úprava ve Sněmovně prošla, podpořilo ji i osm poslanců ANO. Babiš později označil Bendovu změnu za ústupek pro výrobce cigaret.

Sobotka chce kvůli postupu ANO brzy svolat koaliční radu, protože hnutí podle něj nepodpořilo vládní návrhy zákonů už vícekrát. „Takový opakovaný postup je v rozporu s dobrým fungováním vládní koalice,“ doplnil. Rychlé svolání koaliční rady podpořili také zástupci vládní KDU-ČSL. Předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola naznačil, že za hlasováním ANO mohl být lobbing. Šéf ANO Babiš i místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek popírají, že hnutí porušilo koaliční smlouvu.

„Já už jsem z toho otrávený, a pokud to takhle půjde dál, tak myslím, že koalice asi dlouho nevydrží,“ prohlásil později Babiš v Bruselu. Na přímou otázku, jakou tedy dává současné vládě šanci, vicepremiér odpověděl: „Bez komentáře“.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se obává toho, že do konce volebního období už podobný předpis nestihne prosadit. Konec předpisu považuje za velký podraz na nekuřáky a pošlapání možnosti chránit lidské zdraví a životy.

Asociace hotelů a restaurací nepřijetí zákona uvítala, podle ní návrh od začátku ignoroval dopady restrikcí na podnikatele v pohostinství. Potěšení vyjádřil také prezident Zeman. „Všimněte si, jak jsem se sladce usmál pln radosti, že tento zákon neprošel, protože jsem řekl, že bych byl v konfliktu zájmů, neboť bych ho nemohl vetovat jako silný kuřák. A když neprošel, mám radost,“ řekl.

Naopak Unii výrobců a dovozců lihovin neschválení vadí, protože zákon obsahoval i zpřísnění pro prodej lihovin nezletilým. Kvůli tomu kritizoval zamítnutí novely také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Chce proto navrhnout vládě dílčí novelu stávajícího zákona, aby se snížila dostupnost návykových látek pro děti a mladistvé. Nepřijetí normy je chybou také podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové. Kouření je sice podle ní záležitostí každého člověka, ale v okamžiku, kdy zvyšuje riziko rakoviny u ostatních lidí, přestává být soukromou věcí.

Prakticky všechny země v Evropě v současnosti nějakým způsobem alespoň částečně omezují kouření ve veřejných uzavřených prostorách. Absolutní zákaz kouření platí například v Řecku, Bulharsku nebo Británii.

25.5.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv