Od středy 24. března 2021 mají ambulantní specialisté možnost získat pro své chronicky nemocné pacienty kódy, které jim umožní hlásit se na očkování proti covid-19. A to i v případě, že jsou mladší než skupiny obyvatel, které jsou nyní mezi prioritními. Jak se tato heterogenní skupina zdravotnických odborníků staví k očkování proti covid-19 prozradil aktuální průzkum společnosti IPSOS pro AIFP. Ambulantní specialisté jsou jednoznačně přesvědčeni o nutnosti proočkování široké populace proti covid-19, a to v co možná nejkratší době. Doporučovat očkování bude svým pacientům 97 % lékařů.

Ambulantní specialisté již nyní problematiku covid-19 ve svých ordinacích poměrně intenzivně řeší. Nejčastěji s nimi pacienti diskutují téma vakcinace a obecné informace spojené s koronavirovým onemocněním. S dotazy zaměřenými přímo na očkování se setkává 97 %  lékařů. Nejčastěji se pacienti ptají na to, zda je pro ně, s ohledem na jejich zdravotní stav, vhodné. Mezi dalšími tématy jsou bezpečnost očkovacích látek (22 %), případné nežádoucí účinky (23 %) a postup u dlouhodobě užívané léčby při absolvování očkování. Pacienti se také zajímají o rozdíly mezi jednotlivými vakcínami proti covid-19. 

Dvě třetiny ambulantních specialistů deklarují, že ve své praxi neprovádějí žádné očkování. V případě očkování proti SARS-CoV-2 neočekávají odlišný postup, zejména proto, že v jejich ordinacích chybí skladovací kapacity. Svoji roli vnímají zejména v oblasti edukace chronicky nemocných pacientů a konzultací ohledně vhodnosti očkování pro konkrétního pacienta. Z průzkumu vyplynulo, že velmi vítanou pomocí by v tomto ohledu byla oficiální kampaň vedená Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Výsledky průzkumu také ukázaly, že 90 % lékařů je již proočkováno, případně se na očkování připravuje. Hlavní motivací k očkování je především potřeba ochrany před onemocněním, vnímání očkování jako jediné možné prevence, snaha zabránit šíření onemocnění a potřeba ochrany před těžkým průběhem onemocnění. 

25.3.2021

zdroj: Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv