Neočkovaní lidé se při svém chování ve společnosti méně chrání před nákazou covidem-19 než lidé, kteří jsou očkovaní. Vyplývá to z říjnové etapy průzkumu Život během pandemie společnosti P&Q Research.

Ačkoliv lidé obecně více nosí respirátory či omezují přítomnost na místech, kde je hodně lidí, problémem podle průzkumu je, že méně se před nákazou chrání neočkovaní lidé. Zatímco 83 % očkovaných nosí respirátory, u neočkovaných je to 60 %. Zhruba polovina očkovaných se vyhýbá přeplněným prostorům, u neočkovaných je to 37 %.

Průzkum upozorňuje také na to, že jen třetina lidí, kteří mají příznaky covidu nebo byli v kontaktu s nakaženým, jde na test. Podle autorů to může být dáno tím, že očkovaní lidé, i když mají příznaky nebo byli v kontaktu s nakaženým, se testují málokdy. „Testování naprosto zaostává – v posledním měsíci prošlo testem jen 11 % dospělých respondentů. Na jaře to bylo 45 %,“ uvedli autoři průzkumu.

Podle autorů stagnuje míra imunizace, tedy zastoupení lidí, kteří se očkovali v posledním půl roce nebo měli v posledních třech měsících pozitivní test na covid. V průzkumu je těchto lidí 47 %. „Zrychlené očkování a nákazy sotva dohánění ‚vyvanutí‘ efektu očkování a nákaz z jara 2021,“ uvedli.

I když epidemie v posledních týdnech roste, respondenti se v říjnu osobně setkali v průměru s 19 lidmi, z toho 12 kontaktů bylo bez použití roušky či respirátoru. Podle autorů jsou tak nechráněné mezilidské kontakty na úrovni doby mimo pandemii. Ve srovnání s koncem léta lidé výrazně méně chodí do restaurací. V říjnu do restaurací zavítala necelá třetina dotázaných, na konci léta to byla téměř polovina. Návštěvy služeb, známých a rodiny či využívání MHD se ale drží na úrovni mimo epidemii.

Práci z domova nyní plně využívá 8 % pracujících, což je polovina toho, co před rokem. Na pracoviště denně dochází tři čtvrtiny lidí, meziročně o 13 procentních bodů více.

16.11.2021

zdroj:


Další články

Na přehled všech zpráv