Komunitní centrum pro válečné veterány při Vojenské nemocnici bylo včera otevřeno v Brně. Veteráni by v něm měli najít podporu, psychologickou a sociální pomoc. Investice si vyžádala 8,2 milionů korun. Prostory budou sloužit i rodinám válečných veteránů, součástí je například dětský koutek.

Otevření/ilustrační foto

Centrum vzniklo v prostorách vojenské ubytovny v Dobrovského ulici. V Česku žije ještě asi 700 veteránů z druhé světové války, dalších asi 13.000 je veteránů novodobých, z toho zhruba 1000 žen. „Veterán, který se vrací zpět, má někdy pocit určitého vydědění. A tato vyděděnost vede k dalším psychickým problémům a traumatům. Je pak těžké se s tím srovnat i v rámci profesního či rodinného života,“ řekl ředitel centra Karel Černoch. Uvedl, že centrum má sloužit k tomu, aby do něj veteráni mohli přijít, popovídat si s kolegy, v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc. „Jde o uvědomění si, že jsem veterán, někam patřím a mám tady místo, kam mohu přijít,“ uvedl ředitel.

Slavnostního otevření se dnes zúčastnili ministr obrany Martin Stropnický, brněnský primátor Petr Vokřál i válečný veterán brigádní generál Emil Boček. „Jsem rád, že toto centrum vzniklo. Začlenění zpátky do běžného života může být pro válečné veterány problém, někdy se ani nemají kam vrátit, protože ne všechny rodiny to ustojí,“ řekl Stropnický.

Centrum tvoří několik místností. Je v něm například místnost pro školení, klubová místnost, zázemí pro administrativu, skladové zázemí, místnosti pro psychology či dětský koutek s přebalovacím pultem.

25.11.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv