Americká společnost Inovio Pharmaceuticals a jihokorejská firma GeneOne Life Science, které společně vyvíjejí vakcínu proti viru zika, dostaly povolení k jejímu testování na lidech. Informovaly o tom firmy v pondělní tiskové zprávě. Podle stanice CNN jde o vůbec první testy vakcíny proti viru zika na zdravých dobrovolnících.

Test na virus zika/ilustr. foto

Lék proti onemocnění virem zika, který se v posledním roce šíří zejména v Latinské Americe, zatím neexistuje. Vyvinout se ho snaží podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dvacítka firem.

Inovio a GeneOne, které již společně vytvořily vakcínu proti ebole a onemocnění MERS, začnou vakcínu proti viru zika nazvanou prozatím GLS-5700 testovat během několika týdnů. V první fázi ji odzkouší na 40 zdravých dobrovolnících. Předchozí testy na zvířatech podle sdělení firem již prokázaly dobré výsledky. V další fázi pak otestují vakcínu na lidech nakažených virem zika.

Onemocnění virem zika, který přenášejí komáři, má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Spojován je i se vzácným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva.

Současná epidemie viru zika trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé jižní a střední Ameriky. Zaznamenán byl v jednotlivých případech i na jiných kontinentech.

21.6.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv