Koronavirovou variantu omikron, která nyní v Česku převládá, by kapacita českých nemocnic měla zvládnout. V dnešním pořadu Partie CNN Prima News to řekl epidemiolog a prezidentův poradce Roman Prymula. Britská data podle něj ukazují, že s variantou omikron skončí v nemocnici asi 1,5 % nakažených. S tím, jak se bude omikronová vlna rozvíjet, by podle něj mohl být problém s velkým množstvím lidí v karanténách.

„Z britských dat je vidět, že jenom asi 1,5 procenta lidí bylo hospitalizováno, a naše kapacita je v tuto chvíli dostatečná,“ řekl Prymula. Dodal, že v blízké době se dá očekávat nárůst počtu hospitalizovaných, ale i tak by to měly nemocnice zvládnout.

S ohledem na povinné testování by se nicméně podle epidemiologa mohl v dalších týdnech či měsících ukázat jako problém nastavený systém karantén, který v prvních fázích vlny smysl dává, ale později by mohl vést k personálním problémům ve službách včetně zdravotnictví.

Efektivní trasování omikronu je podle Prymuly s ohledem na rychlost šíření problematické. „Musíme si uvědomit, že na rozdíl od delty by tady trasování mělo fungovat podstatně rychleji, my potřebujeme znát výsledky do 24 hodin, nejdéle do 48 hodin,“ řekl.

Prymula souhlasí s rozhodnutím vlády zrušit povinné očkování pro lidi nad 60 let a vybrané profesní skupiny, které mělo platit od března. V případě, že by se objevila nová mutace viru s těžším průběhem, je podle něj možné se k povinné vakcinaci vrátit. „Může se vyskytnout mutace, která by byla závažnější, a pak celé to kolečko začíná od znovu,“ zmínil.

Za povinné očkování se dnes na Primě postavil také předseda České lékařské komory Milan Kubek. „Ta vyhláška nebyla dokonalá, ale byla určitým signálem,“ řekl. Dodal, že v tuto chvíli jsou omikronem nejpostiženější mladší ročníky, dá se předpokládat, že v dalších týdnech se začne šířit mezi staršími lidmi, kde se dají očekávat vážnější případy. Molekulární biolog Marian Hajdúch dodal, že virulence a smrtnost omikronu je podobná jako u původní wuchanské varianty koronaviru. „Rozdíl není velký a rozhodně to není chřipka,“ řekl.

23.1.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv