Rakovina prsu u žen a mužů je tématem letošních osvětových akcí Ligy proti rakovině. Zaměřuje se na ni také Světový den boje proti rakovině 4. února, řekla novinářům předsedkyně ligy onkoložka Michaela Fridrichová. Připomněla, že v evropské populaci jde o jedno z nejčastějších onkologických onemocnění s výskytem 63 nových případů na 100.000 žen. V Česku je výskyt proti průměru dvojnásobný.

Rakovina prsu/ilustrační foto

„Přes mnohé informační kampaně a možnosti screeningu stále mezi námi jsou ženy, které nemoc zanedbají i v případě jasných příznaků,“ řekla. Liga se proto bude věnovat osvětě na čtvrtečním sympoziu pro veřejnost. Další akce budou následovat po celý rok, včetně informační kampaně při květnové veřejné sbírce.

Na celém světě v roce 2012 bylo 1,67 milionu nových případů rakoviny prsu, v Evropě 458.718. Jde o nejčastější zhoubný novotvar u žen kromě kožních. Rakovina prsu byla ve stejném roce ve světě příčinou smrti více než půl milionu žen, v Evropě 131.347. V Česku v roce 2013 zjistili lékaři rakovinu prsu u 7140 žen, to je 133 na 100.000 žen. Ve stejném roce na ni zemřelo 1845 českých žen.

V Česku byl zaveden plošný screening v září 2002, zahrnuty jsou do něj ženy od 45 let věku, horní hranice není. Mamograf hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky s možností sonografického vyšetření po roce. „I přes masivní edukační kampaně a zvací dopisy od zdravotních pojišťoven využívá bezplatné mamografické prevence jen každá druhá žena v Česku,“ uvedla Fridrichová.

Screeningem se podařilo zvýšit podíl případů zachycených v prvním, zcela vyléčitelném stadiu. Malé nálezy dovolují konzervativní chirurgické řešení zachovávající prs, s následnou dlouhodobou zajišťovací léčbou. Pokud je nutno prs kvůli nádoru odebrat, hradí zdravotní pojišťovny následnou rekonstrukci prsu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna podle mluvčího Oldřicha Tichého hradí ročně léčení rakoviny prsu více než 50.000 ženám a mužům. V roce 2014 zaplatila za 52.290 takto nemocných téměř 1,99 milionu korun. V těchto dnech začíná rozesílat pozvánky na screening rakoviny střeva a konečníku, čípku a prsu. Dostane je 1,5 milionu z téměř 5,9 milionu klientů.

Léčebné postupy užívané na českých pracovištích se řídí doporučením mezinárodních odborných společností. Platné jsou pro ženy i muže s rakovinou prsu. U mužů se většina nádorů prsu váže na některý ze známých geneticky podmíněných syndromů.

3.2.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv