Ani peníze už nejsou hnacím motorem zaměstnanců nemocnic, kteří jsou vyčerpaní a potřebovali by si odpočinout. Ke zhodnocení roku pandemie koronaviru to řekl ředitel Nemocnice Kyjov Lubomír Wenzl. Například sestra z noční jde podle něj po hodině odpočinku místo domů na odběrové místo. Nemocnice, kde pracuje kolem tisícovky lidí, měla loni v listopadu v nejvíce exponované době asi 130 pacientů s covidem-19. Nyní jich má kolem 80, celkem má 480 lůžek.

Wenzl uvedl, že se na nemocnici nahrnulo mnoho práce. Kromě péče o pacienty s koronavirem je to PCR testování, antigenní testování, mobilní očkovací tým, očkovací místo a následovat bude velkokapacitní očkovací centrum v kulturním domě, kde také budou působit zdravotníci z nemocnice.

„Lidé jsou vyšťavení. Stále nám někdo chybí. Máme asi 30 covid pozitivních zaměstnanců, v nejvíce exponované době jich bylo 100. Občas je někdo na OČR, když nemá kam dát dítě,“ řekl Wenzl.

Podle něj už ani nejsou hnacím motorem peníze. „Lidé by si potřebovali odpočinout. Sestra skončí svou noční dvanáctku, a místo aby šla v 6:00 domů, jde v 7:00 na odběrové místo k testům,“ nastínil Wenzl.

Zaměstnanci dostali od státu odměnu za loňské jaro tisíce a desítky tisíc korun, drobnější odměny se snaží dávat samotná nemocnice. „Je potřeba ale mnohem více personálu. My jsme loni přijali 16 nových doktorů absolventů. Ale situace je taková, že například lékař z očního jde na infekční. Mnoho ze zaměstnanců covid prodělalo. Vrátili se do práce, ale člověk bývá zpravidla oslabený,“ řekl Wenzl. Dodal, že některým zaměstnancům zasáhl covid i do osobních životů. „Obdivuju zaměstnance za jejich nasazení v této pro všechny těžké době. Péče o covid pacienty je náročnější z hlediska lidských sil a druhá věc je, že ničemu moc neprospívá chování některých lidí z řad veřejnosti, kteří nedodržují opatření. Pro zaměstnance je to frustrující,“ doplnil Wenzl.

Nemocnice Kyjov je jednou z devíti nemocnic zřizovaných Jihomoravským krajem. V Brně jsou i dvě fakultní nemocnice. Nejvíce pacientů s covidem mají právě fakultní nemocnice, kolem stovky pacientů jich ale mívají i v Kyjově a Znojmě.

27.2.2021

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv