Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD), který byl založen v Plzni v roce 1992, dosáhl 60.000 dobrovolných dárců. Za posledních 13 měsíců se počet dárců zvýšil o 10.000 lidí, kteří jsou ochotni darovat v případě potřeby část svých krvetvorných buněk k transplantaci kostní dřeně – anonymně, bez ohledu na národnost, pohlaví, věk, orientaci či vyznání. Šedesátitisícím potenciálním dárcem je muž, který se dnes zaregistroval v dárcovském centru v Olomouci, řekla dnes mluvčí registru Vladimíra Štěpánková.

 

Cirkulace krve/ilustrační fotoVe všech světových registrech je aktuálně přes 27 milionů dárců kostní dřeně, před rokem to bylo přes 24,8 milionu dárců. ČNRDD registroval padesátitisícího dárce loni v září, ke konci října 2014 už evidoval 50.528 lidí ochotných darovat své krvetvorné buňky. Kromě ČNRDD existuje od roku 1991 ještě registr dárců krvetvorných buněk při IKEM, který má kolem 23.500 dárců. Transplantace kostní dřeně je často jedinou možností pro záchranu člověka trpícího leukemií či jinou vážnou poruchou krvetvorby.

ČNRDD vznikl v Plzni jako jedna z aktivit Nadace pro transplantace kostní dřeně z podnětu rodin nemocných s těžkými hemato-onkologickými onemocněními. Počtem dárců i počtem zprostředkovaných nepříbuzenských transplantací kostní dřeně je největší v ČR, i světově patří k velmi úspěšným registrům. Jako jediný registr dárců dřeně ze zemí střední a východní Evropy získal poprvé v roce 2005 nejvyšší možný stupeň přísné světové akreditace WMDA na kompletní soubor činností. Akreditace garantuje nejvyšší kvality při náboru dárců, vyšetření jejich transplantačních znaků, zajištění bezpečnosti a kvality odběrů krvetvorných buněk a dalších organizačních, etických, právních a finančních souvislostí. Akreditaci pak vždy po čtyřech letech obhájil, naposledy loni.

Databáze ČNRDD je napojena na databáze dárců v ostatních zemích světa. Dokáže tak v případě potřeby vyhledávat dárce pro české pacienty v zahraniční a naopak české dárce pro zahraniční pacienty. Od svého vzniku v roce 1992 ČNRDD zprostředkoval k 30. září celkem 1282 odběrů pro nepříbuzenské transplantace kostní dřeně.

Činnost ČNRDD 1992 až 30. září 2015
počet celkem
Počet odběrů dárců ČNRDD celkem 567
Z toho pro pacienty v ČR 391
Z toho pro pacienty v zahraničí 176
Počet odběrů zahraničních dárců pro pacienty ČR 715
Celkový počet odběrů zprostředkovaný ČNRDD 1282

Zdroj: www.kostnidren.cz

16.10.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv