Ministerstvo zdravotnictví nabralo v plnění legislativního plánu zpoždění. Protikuřácký zákon, který zakáže kouření v restauracích, měl platit od ledna 2016, dnes ho má teprve na programu Sněmovna. Norma bude v nejlepším případě platit od pololetí příštího roku. Od ledna 2016 měl být účinný zákon o neziskových nemocnicích, který ještě vláda ani nedostala. Zpoždění mají i normy o vzdělávání lékařů a sester.

Zpoždění/ilustrační foto

„V případě protikuřáckého zákona má ministerstvo zpoždění ne vlastní vinou. Návrh čekal na zařazení do programu Sněmovny přes půl roku,“ řekl ministerský mluvčí Jan Štoll. Dodal, že vláda poslala Sněmovně ministerský návrh zákona už 3. června.

Podle legislativního náměstka Radka Policara je důvodem zpoždění většiny zákonů složitost hledání správného řešení a to, že v připomínkovém řízení přicházejí stovky připomínek a ministerstvo nechce ani jednu opomenout.

Ministr Svatopluk Němeček si v patnáctibodovém legislativním plánu vytýčil jako priority protikuřácký zákon zahrnující i ochranu před škodlivými účinky alkoholu a nelegálních drog, zákon o neziskových nemocnicích a zákony o vzdělávání lékařů a ostatních zdravotníků.

„Pokud se poslanci a poslankyně nerozhodnou jinak, tak by dnes mělo být první čtení takzvaného protikuřáckého zákona. Chtěli bychom, aby začal platit co nejdříve, záleží na rychlosti projednávání, odhad je v pololetí 2016,“ řekl náměstek. Norma by mohla narazit u zákonodárců tím, že zakazuje v restauracích vedle běžných cigaret také cigarety elektronické. Majitelé tvrdí, že kvůli tomu jim klesnou tržby. Napadají i to, že by museli nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo.

U zákona o neziskových nemocnicích bylo podle náměstka datum účinnosti leden 2016 míněno spíše jako pracovní. Klíčové datum je 1. leden 2017, kdy by měly být převedeny státní nemocnice na novou právní formu. „Z tohoto pohledu to ještě stále stihnutelné je,“ řekl. V příloze zákona budou vyjmenovány nemocnice, které se stávají neziskovými, vzniknout má státem garantovaná síť. Nemocnice by měly jistotu smlouvy se zdravotní pojišťovnou a byly by osvobozeny od daní z příjmu.

Připomínkové řízení bylo do konce listopadu, ministerstvo připomínky teď zpracovává. „Do konce roku by návrh měla dostat vláda, možná to ale bude později, protože pracovní tým rady hospodářské a sociální dohody pro zdravotnictví avizoval, že navrhne, aby zákon před předložením do vlády byl projednán se sociálními partnery,“ řekl náměstek.

Menší nemocnice se obávají toho, že se z nich stanou nemocnice druhé kategorie, když nebudou jako neziskové mít jistou smlouvu. Při rušení nemocnic prý první přijdou na řadu. „Všechny klíčové nemocnice smlouvy už mají, tady by to byla jen jasná garance, aby fungovala páteřní síť,“ řekl náměstek.

Normu o vzdělávání lékařů měla vláda dostat v dubnu, platit měla od ledna 2016, platnost lze podle náměstka stihnout před začátkem akademického roku, zřejmě do konce srpna. „Klíčové bylo dosáhnout shody, vypořádali jsme v létě stovky připomínek,“ řekl. Legislativní rada vlády dala dílčí připomínky, norma se podle nich upravuje, aby ji legislativní rada znovu projednala a v průběhu ledna ji dostala vláda.

Zákon zúží pro lékaře počty atestačních oborů, aby se vzdělávání nerozmělňovalo do úzkých specializací, ale vycházeli univerzálnější lékaři. Část vzdělávání lékařů po promoci se přesune do menších nemocnic.

Na příští rok je naplánovaná novela o vzdělávání sester a dalších zdravotníků, vláda by ji měla dostat do konce dubna 2016. Zachovat se mají varianty středoškolského a vysokoškolského vzdělávání pro sestry. Další vzdělání bude „nástavba“, nikoli základ nutný pro výkon práce. Má se tak co nejrychleji zvýšit příliv sester do nemocnic, kde teď chybějí.

Ministerstvo pokračuje v práci na projektu DRG Restart, nemocnice by od roku 2018 měly být placeny podle vykázaných diagnóz. Novela zákona o zdravotních službách, která prošla prvním čtením ve Sněmovně a schválil ji zdravotní výbor, počítá se vznikem národního registru úhrad. Statistici budou mít data od zdravotních pojišťoven, vedle toho budou sbírat nákladová data a vypočtou výši úhrady pro danou diagnózu.

Ministerstvo pracuje i na revizi dvou reformních zákonů o službách a specifických službách, platných od dubna 2012, jde například o změny v pracovně lékařských službách či v ochranném léčení. Do konce ledna normu dostane už po vypořádání připomínek vláda. Novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění má od ledna 2017 zavést automatickou valorizaci odvodů státu.

11.12.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv