Řídnutí kostí spojované s vyšším věkem hrozí podle Aleny Polanské z pražské polikliniky I.P.Pavlova i mladším lidem. Kdo je hubený, malého vzrůstu, kouří, žije nezdravým životním stylem, nebo má potravinovou alergii, měl by si dát vyšetřit hustotu kostí, řekla lékařka. Osteoporózou trpí téměř milion Češek a Čechů, zlomeninu oslabené kosti utrpí každá třetí seniorka a každý šestý senior. Zdravotní pojišťovny dají ročně za léčbu osteoporózy a souvisejících zlomenin půl miliardy korun.

Osteoporóza/ilustrační foto

Kostní tkáň ubývá s věkem, osteoporóza se ale může vyvinout prakticky v každém věku. U žen je proces urychlen poklesem tvorby hormonu estrogenu. Riziko zvyšuje nedostatek pohybu, extrémní hubenost, metabolická onemocnění, celiakie, nesnášenlivost laktózy, zvýšený příjem alkoholu, kouření a nedostatek vápníku ve stravě.

Osteoporóza většinou nebolí, lidé pozorují jen to, že jejich výška klesá. Někdy je bolí záda, obvykle řídnutí kostí projeví až první zlomeninou. Doporučení na denzitometrické vyšetření, které určí hustotu kostí, si mohou lidé vyžádat u praktického lékaře či ortopeda, ženy také u gynekologa. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovny.

Denzitometrie je nebolestivá, připomíná rentgen. Podstoupit ji mohou i děti, nelze ji provádět pouze u těhotných žen.

Předstupněm osteroporózy je osteopenie, ta se řeší úpravou jídelníčku, do kterého je nutno zařadit potraviny bohaté na vápník a vitamín D, tedy mléčné výrobky, ryby, zeleninu, tofu, ořechy, mandle, luštěniny a mák. Nutné je také zařadit do rozvrhu pohyb, alespoň třikrát týdně 30 minut, a užívat přípravky s vápníkem.

19.3.2016

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv