Nejčastějšími riziky pro zaměstnance na evropských pracovištích jsou stres a problémy pohybového aparátu, zejména zad a rukou. Vyplývá to z výsledků Evropského průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik, kterého se účastnilo téměř 50.000 pracovišť z 36 zemí. Průzkum představila Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci .

Práce v kanceláři/ilustrační foto

Psychosociální rizika jako největší problém zmínilo 58 procent dotazovaných osob. Nejčastěji byla uváděna rizika týkající se nutnosti jednat s náročnými zákazníky, pacienty či žáky.

Po nich napříč všemi odvětvími následují rizika vedoucí k muskuloskeletálním poruchám, tedy bolestem či zraněním zad a horních končetin, které vznikají jejich opakovaným přetěžováním. Například únavné nebo bolestivé polohy uvádělo 56 procent respondentů a opakované pohyby rukou či paží 52 procent.

„ČR se v některých ukazatelích odlišuje. Zástupci českých podniků neuváděli jako největší problém psychosociální rizika, tedy například časovou tíseň, nutnost jednat s obtížnými klienty, ale 58 procent z nich uvedlo riziko úrazů při práci se stroji nebo nástroji. Riziko pracovních úrazů vznikajících v souvislosti s používáním dopravních prostředků při práci dokonce 61 procent českých podniků,“ uvedl vedoucí oddělení bezpečnosti práce ministerstva práce a sociálních věcí Ondřej Palán.

I když v Česku nebyla psychosociální rizika vnímána na pracovištích jako nejpalčivější, průzkum ukázal, že v ČR jsou obavy ze ztráty zaměstnání poměrně vysoké. Zmínilo je 29 procent respondentů z českých podniků. Pro porovnání v Německu to bylo devět procent či osm procent v Rakousku, průměr v zemích EU je 16 procent, doplnil Palán.

13.7.2015

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv