Sdružení pacientů Kopac žádá změny ve vyhlášce o léčebném konopí. Mělo by podle něj nich být i pro mladší 18 let a hrazené z 90 procent. Ke změnám vyzvali ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), informoval spolek dnes v tiskové zprávě.

Léčebné konopí/ilustrační foto

Podle něj žádný zákon nestanoví, že by léčba měla být omezená jen pro dospělé. „Podle nálezů klinických studií je konopí pro léčbu indikováno ke zvládání příznaků dětských epilepsií s několika až několika desítkami záchvatů denně, jako je syndrom Dravetové nebo Lennox-Gastautův syndrom,“ uvádí Kopac. Upozorňuje, že běžná léčba má závažné vedlejší účinky jako rozostřené vidění, nevolnost, ospalost nebo alergické reakce.

Spolek odkazuje na studii, podle níž přípravky z konopí u 85 procent těchto dětí snížily významně frekvenci záchvatů a u 14 procent z nich vymizely úplně. Podobně by podle Kopace léčba konopím pomohla dětem v terminálním stádiu rakoviny, které provázejí silné bolesti.

Sněmovna projednává návrh zákona o léčivech, který zavádí úhradu 90 procent ceny léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění. Podle pacientské organizace vychází z chybných dat a dostupnost léčiva výrazně nezvýší, protože limit stanoví na 30 gramů měsíčně. Kopac žádá úhradu až 180 gramů a výpočet z koncové ceny v lékárně. Nyní si pacienti konopí hradí, gram stojí od 180 do 300 korun podle dodavatele.

Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vychází navrhovaná dávka ze současné praxe, kolik v průměru pacientům lékaři předepisují. Oficiálně loni užívalo v Česku léčebné konopí 447 lidí, podle spolku Kopac ho ale bere více než půl milionu lidí.

Spolku také vadí, že lékaři předepisující konopí budou muset pravidelně reportovat údaje o výsledcích léčby. „Současně tato nová povinnost povede pacienty k povinné účasti na této ‚studii‘ bez možnosti odstoupení,“ uvedl Kopac.

Asi 70 vybraných lékařů konopí předepisuje například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS. Většina pacientů ho má na chronickou bolest, na níž nezabírají jiné léky. Legislativa ho povolila v roce 2013, prvních několik let ale nebylo příliš dostupné. Nejprve se jen dováželo ze zahraničí, nyní ho na základě smlouvy se Státním ústavem pro kontrolu léčiv pěstuje slušovická firma Elkoplast.

6.6.2019

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv