Prázdniny jsou u konce a děti se snaží naplno si užít poslední letní dny. Vinou neopatrnosti však často končí v nemocnicích. Naneštěstí rizika neustupují ani se začátkem školního roku. Úrazy jsou totiž v současné době převládající příčinou dětské úmrtnosti i úmrtnosti mládeže ve vyspělých zemích. Jen v České republice je každoročně kvůli úrazu ambulantně ošetřeno více než 500 tisíc dětí, z toho je 30 tisíc hospitalizováno. Až 3 tisícům dětí zůstane trvalé postižení a 300 na následky každý rok zemře. Nejrizikovější skupinou je mládež ve věku od dvanácti do čtrnácti let a nejméně zranění si přivodí kojenci do jednoho roku života. „Každý rok před létem se varuje před zvýšenou úrazovostí. Ta se ale na konci léta a s nástupem dětí do škol ještě lehce zvyšuje. Děti a jejich rodiče by proto v tomto období měli zůstat ostražití,“ varuje MUDr. Barbara Taušová, MBA, ředitelka pražské kliniky Canadian Medical Care, kterou provozuje zdravotnický holding Euroclinicum.

Školáci/ilustrační foto

Kvůli neopatrnosti na konci léta nezřídka dochází k závažným úrazům, na vině je i dřívější stmívání. Častější jsou zejména pády při sportovních aktivitách, následkem nichž se stává, že dítě nastupuje do školy se sádrou nebo dlahou. „Se začátkem školního roku riziko zlomenin ještě vzrůstá, děti si je často přivodí na tělocviku, o přestávkách, někdy dokonce i na vyučovacích hodinách. Velmi časté jsou také pády ze schodů či ze židlí, na kterých se děti houpou. Právě ono oblíbené houpání na židli je často spojené i s poraněním hlavy. U dětí ve školách nejsou výjimečné ani úrazy při potyčkách, řezné rány při vysklení výplní dveří nebo opaření v jídelně,“ upozorňuje MUDr. Julia Miklošová z pražské kliniky Canadian Medical Care.

V září si děti ještě snaží užít příjemného počasí a často se věnují sportovním aktivitám, při kterých hrozí nebezpečí úrazů. Mezi nejobvyklejší sportovní zranění patří otřes mozku, vyvrtnutý kotník a zlomenina v oblasti lokte a prstů. Těmto úrazům můžeme téměř vždy předejít dodržováním obecné prevence. Např. cyklistické přilby mohou snížit riziko úrazu hlavy o 85 % a mozku až o 88 %.

Dalším velmi významných nebezpečím, které je aktuální ve dnech, kdy děti nastupují do škol a školek, je zvýšení rizika různých infekcí a onemocnění. Děti s nástupem do kolektivu bývají častěji nemocné, nezřídka dochází k nákazám viry a bakteriemi od spolužáků. „Velmi často nástup do nového kolektivu znamená opakující se infekce dýchacích cest. Problém většinou ustupuje po prvním půlroce v novém prostředí,“ říká MUDr. Julia Miklošová.

Kromě zvýšeného rizika různých onemocnění spojených s nástupem do kolektivu předškolákům hrozí i velké množství úrazů. Největší nebezpečí představují pády. U mladších dětí nejčastěji vídáme pády z prolézaček či úrazy na trampolíně. „U těch starších zase evidujeme pády z jízdních kol či koloběžek, které jsou i na konci léta na denním pořádku. Péče o taková zranění vyžaduje trpělivý a milý přístup lékařů a sester, protože děti jsou v takových případech většinou strachy bez sebe,“ dodává MUDr. Julia Miklošová.

Největší riziko spojené se začátkem školního roku však představují autonehody. Právě autonehody, při nichž jsou zraněny děti, jsou v prvním měsíci školního roku častější. Děti totiž po létě bývají při cestě do školy i ze školy více nesoustředěné. „Pravidelně apelujeme na rodiče, aby své děti před riziky spojenými s přecházením vozovky důkladně varovali a naučili je využívat přechody pro chodce. Bohužel časté jsou i případy, kdy je dítě sraženo přímo na přechodu nepozorným řidičem,“ varuje MUDr. Barbara Taušová, MBA.

Každému zranění předchází konkrétní situace, které je ve většině případů možné zabránit. Konec letních měsíců pro děti představuje období, kdy si poslední krásné dny snaží ještě dosyta užít, je však důležité, aby byly opatrné.

1.9.2015

zdroj: AMI Communications, Ozdravotnictví.cz


Další články

Na přehled všech zpráv