Nová onkologická nemocnice nazvaná Český onkologický institut se v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady stavět nebude. Místo toho se zrekonstruuje a rozšíří onkologické pracoviště ve Fakultní nemocnici v Motole. ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekla předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová, která je zároveň přednostkou onkologické kliniky v Motole. Projekt onkologického institutu navrhla minulá vláda Andreje Babiše. Část odborníků i zástupci koalice Spolu, kteří tvoří nynější vládu, jej kritizovali. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek dnes před jednáním vlády novinářům bez dalších podrobností řekl, že chce, aby byla onkologická péče všude, než aby vzniklo jedno centrum.

Samotná budova Českého onkologického institutu měla podle dřívějších informací vyjít asi na sedm miliard korun. Babišova vláda při loňském oznámení záměru uvedla, že na investice v onkologii plánuje využít asi dvě miliardy z evropského programu REACT a z Národního plánu obnovy deset miliard korun na posílení onkologické prevence a péče.

Prausová s projektem nového onkologického institutu nesouhlasila. „Opustili jsme tuto myšlenku. Jsem tomu velice ráda a udělala jsem pro to všechno, aby to nebylo,“ uvedla dnes. Místo stavby nové nemocnice se podle ní rozšíří onkologické pracoviště v motolské nemocnici. Motol byl podle ní vybrán jako vhodné místo, které poskytuje zázemí i v dalších oborech. „Bude sloužit i jako centrum pro některé velmi speciální diagnózy, které má v ČR několik pacientů,“ řekla. Projekt by podle ní měl být hrazen z evropských fondů, ale ne v plné výši.

Peníze z evropských fondů na zlepšení péče by podle ní měla získat i další onkologická centra. „Připadá mi to takto spravedlivější,“ poznamenala.

Projekt nového onkologického institutu už loni kritizovali zástupci Spolu. Válek tehdy uvedl, že prioritou Spolu je vybudovat kvalitní komplexní onkologické centrum v každém kraji, aby se lidé nemuseli „doprošovat v megalomanském centru v Praze.“

26.1.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv