Senát překvapivě beze změn schválil novelu, která má kromě zmírnění požadavků na vzdělání sester uzákonit podmínky vzdělání pro poskytovatele tradiční čínské medicíny. Právě proti uzákonění této metody se dnes masivně stavěli hlavně lékaři v řadách senátorů, odmítl ji i senátní zdravotnický výbor. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Nemocnice/ilustrační foto

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík požadoval schválení novely beze změn v zájmu toho, aby snížené požadavky na vzdělání sester mohly platit už od letošního září. Zdravotní sestry tak už nebudou muset po střední zdravotnické škole absolvovat tříleté bakalářské studium. Nově by jim místo toho měl stačit rok vyšší odborné školy.

Změna má podle ministra stabilizovat a zkvalitnit systém kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry a ve svých důsledcích zvýšit počet všeobecných a dětských sester. Podle ministra jich ve zdravotnictví chybí 2000.

Potřebu zákonných pravidel pro vzdělání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny ministr obhajoval tím, že je „potřebný zákonný rámec pro vznik a formální uznání uvedených oborů“. V současnosti vzdělání, rozsah a kvalitu nabízené péče čínských léčitelů není možné ověřit. Kritici ale poukazovali na to, že v žádné jiné evropské zemi není léčitelství takto uznáno. Proti uzákonění se stavěla také Česká lékařská komora.

Novela má obdobně uzákonit podmínky vzdělání pro behaviorální analytiky, jejichž obor souvisí s terapií pro lidi s poruchou autistického spektra. I když podle oponentů je to zvýhodnění proti jiným metodám, řada senátorů se za uzákonění přimlouvala.

V novele na rozdíl od doporučení zdravotnického výboru zůstala také pasáž týkající se zdravotnických záchranářů. Ti před nástupem do výjezdní skupiny budou muset absolvovat roční praxi na anesteziologicko-resuscitačním úseku, na úseku intenzivní péče nebo úseku akutního příjmu.

8.6.2017

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv