Senioři žádají jednotné doplatky na léky, aby nemuseli hledat levnější lékárny. Ke sjednocení doplatků vyzvali ministerstvo zdravotnictví, napsal spolek Senioři ČR v tiskové zprávě. Podle ministerstva by to ale mohlo spoluúčast pacientů v celkovém souhrnu i zvýšit. Chce proto důkladnou analýzu. V minulých dnech žádali jednotné doplatky i zástupci lékárníků.
Lékárna/ilustrační foto

„Rozdílné doplatky za stejný lék poškozují zejména seniory v menších městech a obcích a nutí je v rámci úspor obíhat mnoho lékáren. Jsou ale místa, kde si vybírat lékárnu nemohou,“ uvedl prezident spolku Vladimír Dryml.

Ministerstvo je podle mluvčí Gabriely Štěpanyové otevřeno diskusi a požádalo lékárníky, aby předložili detailnější analýzu a konkrétní návrhy realizace. Zavedení jednotných doplatků je ale podle ní dvousečné.

„Pevné doplatky jsou dobré v tom, že každý pacient ví, že ať navštíví jakoukoliv lékárnu, všude doplatí stejnou sumu. Stinnou stránkou je ale skutečnost, že v jedné lékárně, kde předtím měl pacient malý či vůbec žádný doplatek, najednou nějaký vznikne,“ řekla ČTK. V souhrnu tak sjednocení doplatků může spoluúčast pacientů a náklady zdravotních pojišťoven zvýšit.

Požadavek seniorů podporuje i Česká lékárnická komora. Jednotné doplatky jsou podle ní běžné téměř v celé Evropě. Doplatky léků podle ní ovlivňuje i to, že je do lékáren za stejné ceny nedodávají ani výrobci léků. Rozdíly v doplatcích pak podle jejího prezidenta Lubomíra Chudoby mohou být v řádech desítek i stovek korun.

Zisk lékáren je tvořen volným prodejem léků bez receptu a doplatky na léky na recept, jejichž výši si samy stanoví do maximální ceny určené Státním ústavem pro kontrolu léčiv, a takzvaným signálním výkonem za výdej receptu. Ten nahradil zrušené poplatky za recept, které platili pacienti, a je hrazen z veřejného zdravotního pojištění. V současné době je to 13 korun, od příštího roku se má zvýšit na 18,50 korun.

19.7.2018

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv