Ve světě se objevila nová covidová varianta nazvaná deltakron, která je kombinací variant delta a omikron. Objevila se nejprve na Kypru, ale potvrzená je také ve Francii, Dánsku nebo Nizozemsku, řekl dnes biolog  a ředitel brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon Omar Šerý. V Česku se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zatím neobjevila.

„Jde o variantu, která obsahuje geny z variant delta a omikron, kvůli této kombinaci genů hovoříme o takzvaném rekombinantním viru. Vzniká, když u jednoho infikovaného jedince dojde k infekci více než jednou variantou najednou, jde ale spíše p výjimečné případy,“ uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová.

Na novou variantu podle Šerého upozornil virolog Leondios Kostrikis z kyperské univerzity. „Oznámil, že objevil v několika vzorcích novou variantu koronaviru vzniklou rekombinací varianty delta a omikron a nazval ji deltakron. Byl za to kritizován a téměř nikdo mu nevěřil,“ řekl Šerý.

Podle něj se ale nyní varianta potvrdila a objevila se ve Francii, Dánsku, Nizozemsku, ale také v USA. Bližší podrobnosti by podle Šerého měly být známé v příštích dnech. Jeho laboratoř umí odhalit jak deltu, tak omikron a připravuje se i na to, že by v příštích týdnech mohla umět odhalit standardně u všech vzorků i deltakron.

„Problém ale nastává s tím, že od 1. dubna nebudou pojišťovny platit nesmluvním partnerům, tak budeme muset testy nabízet pouze samoplátcům,“ řekl Šerý. Lidé tak budou muset za PCR test platit 814 korun, přestože nyní ho mají hrazený zdravotní pojišťovnou. Laboratoř se snaží získat s pojišťovnami smlouvu. „Volají nám lidé, že i od dubna chtějí chodit na testy do naší laboratoře. Pokud ale chtějí test hrazený pojišťovnou, odkazujeme je na pojišťovny,“ dodal Šerý.

28.3.2022

zdroj: ČTK


Další články

Na přehled všech zpráv