Výběr informací o kauze úmrtí pacientů v nemocnici v Rumburku na Děčínsku, kvůli kterým byla obžalovaná – a u soudů zproštěná obžaloby – zdravotní sestra Věra Marešová:
– Kauza začala s úmrtím vážně nemocné ženy v noci z 5. na 6. června 2014, které považoval lékař Petr Vondráček za nestandardní. Zdravotní sestru Věru Marešovou, která podle lékaře podala ženě látku s draslíkem přímo do žíly, nemocnice postavila mimo službu a podala trestní oznámení. Policie Marešovou obvinila z několika vražd, následně byla i obžalována, soudy jí ale pravomocně osvobodily a žena dostala odškodnění za stíhání i od médií, která o kauze nevhodně informovala.
– V noci kdy žena zemřela sloužil na oddělení JIP v Lužické nemocnici v Rumburku na Děčínsku lékař Vondráček, který na případ upozornil; pokládal jej zprvu za omyl zdravotní sestry. „Jednalo se o látku obsahující draslík, kterou sestra chybně podala přímo do žíly místo kapačky,“ řekl novinářům. Vysoká dávka draslíku způsobila u pacientky, jejíž prognóza zbývajícího života byla podle lékaře v řádech dnů, srdeční arytmii a následně smrt.
– Policie již koncem srpna 2014 obvinila tehdy padesátiletou Marešovou z vraždy, v tisku se posléze objevily spekulace, že šlo o eutanazii, státní zástupce ale takovou interpretaci odmítl. V listopadu 2014 policie obvinila Věru Marešovou z vražd dalších pěti pacientů, před soudem tak v červnu 2015 stanula s obviněním z šesti vražd pacientů pomocí draslíku. Podle obžaloby zabíjela, aby si ulehčila práci. Marešová vinu odmítala.
– Obžaloba tvrdila, že zdravotní sestra podávala v letech 2010 až 2014 pacientům v rumburské nemocnici silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Policie při rozšíření obvinění z jednoho případu z června 2014 o dalších pět úmrtí obvinění využila znaleckého posudku, ve kterém ale byly chyby. Jeho závěry nejprve odmítl posudek obhajoby a následně i revizní znalecký posudek, který v případu nechal vypracovat soud.
– Ústecký krajský soud 21. ledna 2016 Marešovou obžaloby z vražd pacientů zprostil, podle soudu nebylo prokázáno, že se skutky staly. Koncem července 2016 pak pražský vrchní soud zamítl odvolání státního zastupitelství, a zproštění viny zdravotní sestry Věry Marešové se tak stalo pravomocným. Žena sice neskončila ve vězení, během trestního řízení ale strávila zhruba 14 měsíců ve vazbě – od srpna do září 2014 a od listopadu 2014 do prosince 2015.
– Marešová měla kvůli stíháni psychické i společenské problémy a nakonec se musela kvůli shánění nové práce a také kvůli přístupu lidí v Rumburku odstěhovat do Prahy. Za nezákonné stíhání dostala od státu 2,27 milionu korun, toto odškodnění značně převyšuje běžně přiznávané částky. Ministerstvo spravedlnosti jí nejprve samo vyplatilo milion korun, zbytek jí v dubnu 2022 pravomocně přiznal pražský městský soud. Dalších zhruba půl milionu pak činily úroky a náklady Marešové na soudy.
– Marešová získala odškodnění také od médií, která mnohdy nerespektovala presumpci neviny, například ji nazývala „sestra smrt“. Nejvyšší částku – 1,2 milionu korun – jí musela uhradit televize Nova, ve sporu s mediálním domem CNC (vydává deníky Blesk či Aha!) ženě soudy přiznaly 900.000. Dalších 700.000 vysoudila od vydavatelství Mafra (nedávno rozhodnutí potvrdil i Ústavní soud), 500.000 od televize Prima (rozsudkem se ještě zabývá Nejvyšší soud), Vltava Labe Media musela zaplatit 250.000 korun. S vydavatelstvím Economia se dohodla, podobu dohody strany nezveřejnily.
– Soud se zabýval i činností znalců v případu. V únoru 2017 rozhodl, že lékaři Radek Matlach a Jiří Závodský budou vyškrtnuti ze seznamu znalců. Důvodem byl jejich posudek, ve kterém došli k závěru, že Marešová vraždila pacienty draslíkem. Posudek vyvrátili další znalci. Oba znalci se proti rozhodnutí soudu odvolali k ministerstvu, které soudu vytklo neúplnost verdiktu a nařídilo nové projednání. Krajský soud poté v prosinci 2017 řízení zastavil kvůli promlčení věci.
(ČTK)
4.6.2024zdroj: